Zavřete oči. A teď si představte dokonalou prázdninovou destinaci: poklidné místo, kde můžete plavat v průzračné vodě, dýchat čistý vzduch, užívat si úžasné jídlo, které vám servírují  vlídní zdejší obyvatelé, můžete zde prozkoumávat nespočetné ostrovy a kráčet po exotických plážích.

Toto místo se jmenuje Solarnie, středomořský ráj, který je zcela napájený čistou a bezpečnou energií. Má stabilní ekonomiku a vzkvétající turistický průmysl.

Teď oči otevřete! Představte si místo, kde moře zčerná, kde je jídlo kontaminované, vzduch nedýchatelný, kde turisté vyhynuli a kde na horizontu nevidíte nic jiného, než ropné plošiny a uhelné elektrárny.

Toto místo nemá jméno, je to středozemní noční můra postižená špínou, upadající ekonomikou a nulovým turismem.

Tahle noční můra se může velmi brzy změnit ve skutečnost. Vlády středozemních států mají v úmyslu spustit riskantní projekt těžby ropy a postavit nové uhelné elektrárny, které nevratně poškodí místní přírodu i ekonomiku.

Podepište naši petici, abychom toto šílenství zastavili dřív, než bude příliš pozdě. Pouze s vaší pomocí můžeme přesvědčit autority středozemních států, aby navždy opustily špinavou energii a začaly využívat tu čistou!

Společně můžeme ze Solarnie udělat dovolenkový ráj pro nás pro všechny.

Ve Španělsku a Itálii se už před týdnem na hlavních plážích od Kanárských ostrovů až k pobřeží Říma shromáždili místní lidé spolu s turisty a žádali, aby si mohli i nadále užívat krásy středozemních zemí, vychovávat děti v bezpečné oblasti, daleko od hrozeb ropných úniků a devastace půdy.

Žádali místo, kde by – i díky vám – přešly místní autority na obnovitelnou energii jako trvalé řešení, které podporuje nové pracovní pozice, jistotu energetické nezávislost a které chrání ekosystém a zmírňovalo klimatické změny.

Takhle bude vaše milovaná prázdninová destinace ochráněna a váš sen o Solarnii se stane skutečností. Jednou provždy.

Přidejte se k nám a pomozte nám ochránit náš solární ráj a jeho zářnou budoucnost.


Cristiana De Lia pracuje jako koordinátorka komunikace v Greenpeace Střední a Východní Evropa