V úterý 18. června dvě hodiny po půlnoci vstoupily tři desítky aktivistů Greenpeace do areálu uhelné elektrárny Turow v Polsku. Jejich cílem bylo vyvěsit na jedné z chladících věží transparent ve tvaru černého kříže s nápisem PGE - WĘGIEL ZABIJA (uhlí zabíjí).

Akce Turow - Uhlí zabíjí

Tato nenásilná přímá akce byla reakcí na výsledky studie Stuttgartské university (1), která vypočítává kolik předčasných úmrtí za rok má za následek energie získávaná ze spalování uhlí v Evropě. Na tuto odbornou studii navazuje i publikace Greenpeace „Tichý zabiják“ (2). Ta uvádí neuvěřitelné číslo 22 000 předčasných úmrtí. Protože se sama zabývám zdravým životním stylem, který může ve velké míře ovlivnit to, jak dlouho a jak kvalitně budeme žít naše životy, brala jsem svou účast na této akci jako morální povinnost. Můžeme se snažit správně jíst, sportovat a pečovat o své zdraví, ale dokud tu budou elektrárny, které znečišťují naše životní prostředí a ohrožují nás na životě, bude i naše snaha marná.

Akce Turow - Uhlí zabíjí

Akce se účastnili aktivisté z několika evropských zemí. Mimo Poláků to byli Češi, Maďarky, Slovenka, Němci a Švédové. Lezcům se po náročném vyručkování 100 metrového žebříku podařilo vylézt až na vrchol chladící věže. Zde založili jistící zařízení zvané „lifeline“, které minimalizuje riziko možného pádu přes okraj chladící věže či naopak do útrob tohoto betonového monstra. Po zajištění bezpečnosti přišlo na řadu zakládání kotev pro lana, po kterých se lezci pohybovali a pomocí kterých mohli vyvěsit transparent.

Akce Turow - Uhlí zabíjí

Kombinace horké páry a slunečního záření značně ubírala síly lezcům, kteří se pokoušeli černý kříž vyvěsit. To se po několikahodinovém snažení podařilo jen z části. Z celého černého kříže byla patrná jen horní část a jeho ramena. Nicméně i to stačilo, aby celá akce přilákala pozornost polských médií a tím i veřejnosti. Účel této nenásilné přímé akce byl splněn. Došlo ke zviditelnění velkých rizik, které sebou nese spalování uhlí.

Tento problém není problémem jen polským, nýbrž celoevropským a ve velké míře i českým. Nad energií, vyráběnou v České republice visí 1686 černých křížů znázorňujících počet předčasných úmrtí. Budeme s tím my Češi něco dělat, nebo s prohlášením: „Je to marné!“ nad tím mávneme rukou a budeme doufat, že nebudeme patřit mezi těch 22 000 lidí?

Přeji vám klidný a ničím nerušený nádech.

 

(1)       Studie „Estimating Health Risks caused by Emissions of Air Pollutants from Coal Fired Power Plants in Europe - Documentation of Methods and Results,“ Philippa Preisse, Joachima Roose a Prof. Rainera Freidricha ze Stuttgartské univerzity – viz  http://www.greenpeace.org/czech/Global/czech/P3/dokumenty/Klima/Estimating_Health_Risks_IER.pdf (v angličtině).

(2)     Publikace „Tichý zabiják“ (Silent Killer) – viz  http://www.greenpeace.org/international/Global/international/publications/climate/2013/Silent-Killers.pdf (v angličtině).