Sledovali jsme je, jak skáčou, běhají a plavou. Dva týdny lidé z celého světa oslavovali zlaté medaile, fascinovaly nás nadlidské výkony a obdivovali jsme zkoušky síly a vytrvalosti. Od včerejška se bojuje o zlato i na paralympiádě. Letošní poselství je celkem jasné - svět se musí postavit klimatické změně PRÁVĚ TEĎ.

:. Domorodí Brazilci v rámci zahajovacího ceremoniálu. (c) Wikimedia Commons - Agência Brasil

Žádná jiná světová sportovní událost dosud nekladla na poselství o klimatické změně takový důraz jako olympiáda v Riu. Někteří zúčastnění si zasluhují medaili za to, jak jí napomohli, jiní ale ani nevyběhli ze startovní čáry.

Přinášíme vám přehled vítězů a poražených Klimatických her 2016.

Bronz: Olympionici bojující za klima

Olympiády jsou o lámání rekordů, ale jeden rekord zlomit nesmíme - limit globálního oteplování 1,5 °C. Tento limit byl podepsán po jednomyslném rozhodnutí světových vůdců loni na klimatické konferenci v Paříži. Je to nejvyšší limit, který může významně snížit dopad na oteplování planety, jinak se dočkáme mnoha důsledků, jako je extrémní počasí a další degradace životního prostředí.

Kampaň za tento limit, které se účastní olympionici z celého světa, nám připomíná, že "potřebujeme 1,5 °, abychom zůstali naživu". Jak poukazuje jejich video, "je správné krást budoucnost milionům lidí”?

Stříbro: Poselství na zahájení her

Kromě ohňostroje, Gisele Bündchenové a nošení vlajek měl ceremoniál velmi neočekávaný náboj. "Horko rozpouští ledovou pokrývku," zaznělo. "Mizí velmi rychle."

Režiséři zahajovacího ceremonálu se od počátku snažili předat silné poselství o klimatické změně a předvedli v roce nabitém nešťastnými událostmi jeden z nejsmysluplnějších ceremoniálů. Ačkoli někteří kritici považují poselství za pokrytecké, vyjádřilo se k naléhavé potřebě jednat. Kdo o tom může pochybovat, když se dívají miliony lidí?

:. Na zahajovacím ceremoniálu se objevil mírový symbol ve tvaru stromu. (c) Mohammad Hassanzadeh / Tasnimnews

Zlato: Vzpěrač tančí proti změně klimatu

Pokud je nemůžete porazit... začněte tančit!

David Katoatau se stal virální senzací, když tančil po soutěži ve finále 105-kilogramové skupiny B. Reprezentuje Kiribati, ostrovní stát, který právě čelí zvyšování hladiny moře a možnému statutu "země klimatických uprchlíků". Kotoatau říká, že svým tancem chtěl obrátit pozornost ke klimatické změně, která hrozí jeho vlasti a dalším přímořským národům.

Nevyhrál sice žádné medaile, ale získal si naše srdce.

Drtivá porážka: Reklama firmy Exxon

Během zahajovacího ceremoniálu se ExxonMobil snažil přesvědčit miliony diváků, že "zlepšuje efektivitu využití energie" a "bojuje s malárií". Ano, ten ExxonMobil, který po desetiletí věděl, že jeho emise uhlíku zrychlují klimatickou změnu a který je ve Spojených státech vyšetřován pro kolosální spiknutí, v němž se to snaží popřít.

Jeho krátká reklama se jej snažila představit v dobrém světle, ale pravda vypadá spíš takto:

Budoucnost olympiády

Jednatřicáté olympiády v Riu se účastnilo 207 zemí a soutěžilo v osmadvaceti sportech. Podle studie publikované v časopise Lancet bude jednou na olympiády příliš horko. V roce 2085 bude prý jen 25 evropských a 8 mimoevropských měst dostatečně málo rizikových na pořádání olympiády.

Poselství je jasné - pro olympiádu potřebujeme zdravu modrou planetu. To znamená přestat používat fosilní paliva, požadovat 100 % obnovitelné zdroje, chránit naše lesy a minimalizovat náš odpad.

Pojďme si pro zlato!

 Shuk-Wah Chung je editorkou v Greenpeace East Asia