Síla lidí znovu pokořila těžařské korporace, když společnost Shell oznámila, že ukončí svůj projekt těžby ropy z dehtových písků v oblasti Carmon Creek. Společnost Shell uvedla, že důvodem jejího rozhodnutí (a díky tomu ztráty dvou miliard dolarů) jsou “nejisté vyhlídky do budoucna, především nejistota, zda by byla možnost efektivně transportovat surovou ropu z Kanady na světový trh s komoditami”.

Jinými slovy: masivní protesty lidí proti ropovodům z dehtových písků dosáhly toho, že si Shell již nemyslí, že by dokázal dostat ropu na trh.

Duben 2015: Pochod proti Zákonu o klimatu vytáhl do ulic Quebeku více než 25 tisíc lidí
© Greenpeace / Robert van Waarden

Kanaďané si již zvykli na pravidelné protesty proti ropovodům ve svých večerních zprávách, ale nová studie z Oil Change International používá statistiku, aby ukázala lidem, jak dokáže jejich iniciativa to, proti čemu jsou vlády neschopné zakročit. V případě dehtových písků v Albertě dokázali protestující vytvořit takové podmínky, že se v oblasti žádná těžařská korporace nedokáže rozvinout, pokud nepřekoná hnutí, které se již rozšířilo po celém státě, kontinentě i světě.

2012 Shromáždění na „Obranu pobřeží“ u budovy zákonodárného sboru Britské Kolumbie protestuje proti ropovodům, tankerům a dalším hrozbám, které těžba dehtových písků pro západní pobřeží Kanady představuje. © Greenpeace / Keri Coles

Vzhledem ke sníženým cenám ropy a omezenému prostoru pro ropovody, který způsobila opozice veřejnosti, musel ropný průmysl snížit předpovědi růstu svých aktiv z dehtových písků na polovinu.

Zdroj: Canadian Association of Petroleum Producers

Ale i tento nový zpomalený růst bude vyžadovat další ropovody, aby společnosti vytěžily ropu z oblasti západní sedimentární pánve, kde se nachází dehtové písky a Bakkenská ropná pole. Postavit tyto ropovody nebude jednoduché - návrhy na ropovody Keystone XL a Northern Gateway jsou prakticky smetené ze stolu a návrhy ropovodů Transmountain (Kinder Morgan) a Energy East se setkaly se značným odporem ze strany veřejnosti.

Zdroj: Kanadská asociace producentů ropy. Žluté a oranžové pruhy představují ropovody, které ještě nebyly postaveny.

Nově ustanovená liberální vláda v Kanadě se rozhodla posuzovat schvalování nových ropovodů mnohem přísněji, což zahrnuje nově i klimatický test, který bude měřit zvýšení objemu skleníkových plynů. Toto je velmi dobrá zpráva, protože stavba nových ropovodů by umožnila masivní nárůst produkce ropy z dehtových písků, což je neslučitelné s ochranou globálního klimatu.  Každý stát, který bere globální oteplování vážně, musí konfrontovat výzkumem podpořenou realitu: pro další průmyslovou infrastrukturu fosilních paliv, produkující vysoké dávky uhlíkového znečištění, není na světě pro příštích několik desetiletí místo.

Bývalý premiér Stephen Harper ropné podniky bez ostychu podporoval, ale nyní, když má Kanada novou vládu, se naskytla možnost věci změnit. Ropné společnosti jsou ale pořád velmi mocné a nehledě na to, jak moc se bude nová liberální vláda Justina Trudeaua snažit, nedokáže se odvrátit od ekonomiky závislé na ropě a přijmout budoucnost v podobě obnovitelných zdrojů bez intenzivního a neustávajícího tlaku veřejnosti.

Takže pojďme zpátky do práce!

Členové Greenpeace přivázání řetězem k vjezdu k ropovodu Kinder Morgan v Burnaby v Britské Kolumbii v rámci protestu proti navrženému ropovodu Transmountain z roku 2013. © Greenpeace