Vyškrtnutí vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona je na dohled. A s nimi i cíl naší dlouholeté kampaně proti bourání obcí na severu Čech.

Pokud to náhodou ještě nevíte, naše kampaň za záchranu Horního Jiřetína před těžbou uhlí je nejblíže vítězství, než byla kdy předtím. Včera totiž Senátem prošlo vyškrtnutí komunistických vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona.

Lidi a krajinu v severních Čechách se nám daří bránit před rozšiřováním uhelných velkolomů už sedmým rokem. Za tu dobu se nám podařilo odvrátit několik opravdu ostrých a dobře připravených pokusů o prolomení  územně ekologických limitů těžby, ale většinu celé té doby jsme hráli na naší půlce hřiště. V posledních dvou letech se to změnilo: svitla naděje, že s vyškrtnutím vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona by uhlobaroni definitivně ztratili šanci zbourat Horní Jiřetín a Černice proti vůli jejich obyvatel a přivést velkorypadla až na vzdálenost 500 metrů pod okna lidí v Litvínově. Tisíce lidí v obcích ohrožených těžbou by prostě mohly říct těžařům „Neprodáme!“ beze strachu, že jim jejich domy a pozemky sebere stát a dá je těžařům. Po včerejšku je tenhle cíl nadohled. Uhlobaroni v Senátu neuspěli. Upřímně řečeno – bylo to fakt nečekané, ale opravdu milé překvapení.

Věděl jsem, že jsme udělali maximum. Nebylo senátora, který od nás neměl detailní podklady, s řadou z nich jsem mluvil osobně. Sociálním demokratům jsme navíc přímou akcí na Lidovém domě – symbolickým vyvlastněním jejich sídla – připomněli, že odmítáním novely hájí zájmy těžařských společností před zájmy obyčejných lidí. Těžařská lobby je nicméně silná a disponuje daleko většími prostředky a vlivem. Za to, že dělají svojí práci, normálně politiky nechválíme, ale myslím, že tentokrát je na opravdu na místě vyzdvihnout odvahu a zásadovost těch senátorů, kteří tlaku těžařů nepodlehli.    

„Jestliže nějakým číslům nevěřím, jsou to čísla těžařů a energetiků,“ prohlásil ve svém emotivním vystoupení senátor Petr Pithart. Mluvil ze své vlastní zkušenosti předsedy vlády. I tentokrát se uhlobaronům podařilo vytvořit fikci, že vyvlastnění lidí nad ložisky uhlí, na které si brousí zuby, je zájmem veřejným. Jsme rádi, že se nám podařilo tuto fikci rozbít a ukázat, že ve skutečnosti jde výhradně o zájem těžebních společností.

Návrh na zamítnutí námi posazované novely nakonec hlasovalo jen 21 senátorů ČSSD - zbývajících 17 se hlasování neúčastnilo, zdrželo, či dokonce zvedlo ruku proti zamítnutí. Jedním z nich byl i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, který vyškrtnutí vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona výslovně podpořil.

Výhra v Senátu neznamená závěrečný happy end. Novelu musí podepsat prezident republiky. Ochrana soukromého vlastnictví a volného trhu patří mezi nejoblíbenější témata jeho projevů. Nicméně mezi tím, co pan prezident říká a tím, co skutečně dělá, bývá pravidelně spíše nepřímá úměra, a ani jeho kontakty s těžaři zde příliš optimismu neskýtají.  Pokud prezident zákon odmítne podepsat, vrátí se do Poslanecké sněmovny, která může veto přehlasovat.

Držte nám palce, poslední kus cesty na vrchol bude krátký, ale strmý.