Reakce na článek v MFD: Pan Páral se plete – limity těžby chrání místní lidi před vyvlastňováním

Stránka - 14 června, 2010
Mám-li být upřímný, politický projekt Věcí veřejných mi vůbec neimponuje, a to z více důvodů. Po komentáři pana Párala "Cesta do pravěku" v páteční MF Dnes (4.6.2010) mi však nezbývá, než se "véčkařů" zastat. Alespoň v jedné konkrétní cause, které rozumím, tedy bourání Horního Jiřetína.

Žít, nebo těžit? Vyberte si... Horní Jiřetín, dvoutisícové město s bohatou historií i současností, je ohroženo plány na rozšíření hnědouhelných povrchových dolů.

Názor Věcí veřejných na zachování platných limitů těžby se nijak neodlišuje od názoru jejich potenciálních koaličních partnerů, tedy TOP 09 i ODS – obě zmíněné strany zachování limitů voličům před volbami opakovaně slíbily. Není mi proto moc jasné, proč to za snahu chránit před vyvlastněním majitele nemovitostí v Horním Jiřetíně a Černicích schytaly od zmíněného autora právě a pouze Věci veřejné.

Ano, limity těžby chrání místní lidi před vyvlastněním. Pan Páral čtenáře MFD zásadně mystifikuje, když tvrdí: "Těžební společnost totiž musí hezky po dobrém odkoupit od majitelů všechny dotčené nemovitosti. Když se jediný zasekne, tak se prostě těžit nebude." Nikoliv. Nejlépe jeho tvrzení vyvrátí doslovná citace z platného horního zákona: "Pro účely dobývání výhradního ložiska je organizace oprávněna nabývat pro plnění úkolů stanovených tímto zákonem nemovitostí nebo práv k nemovitostem a rozhodnutím o vyvlastnění..." (viz § 31 odst. 4). Uvedené ustanovení je živou předlistopadovou právní památkou – v našem právním řádu  beze změny přežívá již od roku 1988. Když to tedy nepůjde po dobrém, a nějaký vlastník se zasekne, půjde to po zlém. Vzhledem k tomu, že v Horním Jiřetíně je vlastníků nemovitostí zaseklých nejméně 400 (tolik jich dosud podepsalo prohlášení "Neprodáme!"), je vyvlastňování pro pana Tykače jedinou nadějí, jak se k uhlí pod domy místních lidí dostat. Usnesení vlády o limitech má proto klíčový význam – je totiž pro všechny státní úřady závazné a dokud platí, vyvlastňování nehrozí.

Je pravda, že pokud Horní Jiřetín nezbouráme, v příštích 10 letech zaniknou pracovní místa horníků, kteří pracují ve velkolomu ČSA. O práci tak přijde osm set lidí. Na opačné misce vah ovšem leží domovy dvou tisíc obyvatel Horního Jiřetína a Černic (přihodit můžeme navíc zánik obce s osmisetletou historií, zbourání cenného barokního kostela či přiblížení prášících a hlučících velkorypadel na 500 metrů k Litvínovu). Kvalitního "mosteckého" uhlí je přitom i v rámci platných limitů těžby pro české teplárny prokazatelně dostatek až do roku 2035 – stačilo by ho jen méně pálit v neúčinných kondenzačních elektrárnách ČEZu a o něco tak snížit současný masivní vývozy elektřiny (viz na internetu dostupnou studii Čisté teplo).

Krajský lídr "véčkařů" Milan Šťovíček v ústeckých předvolebních Otázkách Václava Moravce jasně řekl, že s krajským referendem o limitech těžby jeho strana souhlasí. I v tom se tedy pan Páral mýlí. Nicméně mne poněkud překvapuje, když údajně pravicový komentátor MFD nemá zjevně problém s tím, že by se o omezení vlastnického práva jiných lidí mělo fakticky rozhodovat formou  krajského plebiscitu.

 
Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace

 

Žít, nebo těžit? Vyberte si... www.zitnebotezit.cz

Prolamovat limity a bourat obce je zbytečné! Na této stránce naleznete informace o plánech na rozšiřování uhelných velkolomů, platných limitech těžby a budoucnosti Ústeckého kraje i české energetiky vyléčených ze závislosti na těžbě uhlí. Najdete zde názory odborníků i místních lidí, o kterých se od těžařů nedozvíte…