Teplota: 21, tlak: 1012.6 hPa, vítr: SZ 5m/s

Cíl plavby: Synthesia Pardubice

Začátek: 10:00

Naše inspekční cesta po Labi začala trochu cimrmanovsky – v Praze na Vltavě. Ale začala také prvními úspěchy – odebrali jsme vzorky vody a sedimentů u trojské čistírny odpadních vod a dokázali přítomným novinářům vysvětlit, že jsme nezešíleli, nepleteme si Labe s Vltavou, ale že DETOX Tour 2011 se týká českých řek obecně. Nicméně druhý den Tour jsme se přesunuli do Pardubic, kterými Labe skutečně protéká.

To, že cíl dnešní cesty je stále dominantou města Pardubic, jsme cítili již při pozemním přesunu.  Štiplavý zápach u města Rybitví nás uklidnil, ano stále je tady a stále krásně páchne. A má vznešené jméno – Synthesia. „Nein, nein das ist nicht die Lebkuchen-Bäckerei“ přesvědčoval lámanou němčinou jeden z našich dobrovolníků německé kolegy, když se jim předchozí bezmála hodinu snažil vysvětlit, co je perník, a proč novináři pokaždé, když mluví o Pardubicích, mluví o městě perníku.

K místu, kde spouštíme čluny na vodu, dorážíme bez výraznějšího bloudění. Příjemným překvapením je počet novinářů, kteří na nás čekají. Je jich tolik, že se skoro nevejdou do člunů. Tedy do člunů se vejdou, ale dlouho hledáme tolik záchranných vest, bez kterých jim naši němečtí kolegové, kteří nám čluny půjčili, nedovolí nastoupit.

Mezi novináři je i obávaný fotograf Aktuálně.cz, který si v minulosti stěžoval, že akce Greenpeace jsou vždy tak precizní, že není možné si z nich dělat legraci.  Tentokrát jsme udělali výjimku a připravili potřebnou atrakci i pro kolegu Hradilka. Obsluha plavební komory v Srnojedech, kde se i několik týdnů neobjeví loď, na oko předstírala, že nás dál nepustí a budeme se muset vrátit zpátky do centra města perníku.  Ludvík Hradilek se bavil vzniklým chaosem, zatímco my jsme získali čas a klid pro rozhovory s ostatními novináři.

Po půl hodině se nad plavební komorou rozsvítilo zelené světlo a naše lodě konečně mohly pokračovat. Najít místo pro odběr vzorků bylo snadné – z levého břehu vytékají černo-fialové odpadní vody.  Stejně snadno jsme dorazili i na místo tiskové konference.

Její kulisy byly vskutku impresivní: 150 00 tun zeminy kontaminovaných nejnebezpečnějšími chemickými látkami, které kdy člověk vyrobil, na jedné straně, toxické odkaliště s růžovo-fialovou pěnou a vůní Sava na straně druhé, to vše lemováno strouhou s červeno-hnědými odpadními vodami.

Nebylo těžké vysvětlit, že toto skutečně není v pořádku.  Navíc, jak se na slušnou tiskovou konferenci sluší, nechybělo ani chutné toxické občerstvení. A další atrakce v podobě zmatené ochranky ABL, která jakoby nevěděla, zda nás má z pozemku vykázat, či se připojit k diskusi a ochutnat například zelenou bábovku, či fialovo-zeleno-modrý závin.

Na zpáteční cestě jsme ze člunů odebrali další vzorky, vysadili novináře a přesunuli se do Týnce. Máme před sebou ještě deset dnů DETOX Tour.