Když jsme ke konci roku 2015 spustili kampaň Detox Outdoor, byl náš cíl jednoduchý: odstranit nebezpečné chemické látky PFC používané ve voděodolném oblečení a výbavě. Nyní už víme, že se nám to podaří! Gore Fabrics, výrobce produktů GORE-TEX® a hlavní dodavatel membrán a svrchních látek pro značkové outdoorové oděvy, jako je nejznámější The North Face a Mammut, se zavázal eliminovat nebezpečné látky PFC ze svých výrobků. Brzy nato se objevila informace, že celoevropský zákaz používání těchto látek prosazuje nově i Evropská komise. Na její návrh o něm budou v dubnu hlasovat europoslanci.

Společnost Gore Fabrics slíbila, že odstraní nebezpečné látky PFC z většiny svého outdoorového oblečení a vybavení do konce roku 2020 a ze svých specializovaných voděodolných oděvů do konce roku 2023.

Do kampaně Greeinpeace se zapojili turisté, běžci, milovníci kempování, výletníci, trampové, horolezci a lyžaři. Značky cítily tlak, a některé vůdčí firmy v oblasti outdoorového průmyslu jako Paramo, Rotauf a Vaude podepsaly závazek k detoxu a vykročily směrem k výrobkům bez PFC.

Zorganizovali jsme přes 150 úžasných aktivit po celém světě, které žádaly po firmách The North Face, Mammut, Hagläf, Black-Yak, a dalších značkách, aby také eliminovaly jedovaté PFC  ze svých výrobků. A mnoho těchto značek pak tlačilo na Gore Fabrics, jejich hlavního dodavatele membrán, aby eliminoval nebezpečné láky PFC ze svých výrobků.

Edyta Sitko je vedoucí kampaně Detox Outdoor pro Východní Asii.
Stefan Durrenberger je vedoucí digitální mobilizace pro Detox Outdoor ve Švýcarsku.