Povzbudit módní kolos ke změně způsobu, kterým vyrábí své oblečení, není zrovna snadný úkol. Ale vyzbrojeni fakty a s pomocí příznivců, jako jste vy, jsme byli schopni završit úspěšný případ, který vám nyní předkládáme.

Britský oděvní gigant Marks & Spencer se totiž zavázal, že odstraní veškerou produkci nebezpečných chemikálií z celého svého dodavatelského řetězce i z produktů, a to do roku 2020.

Marks & Spencer

M&S se přidává k H&M a udávají tempo

V rámci svého závazku M&S učinil první krok k tomu, aby nejpozději do 1. července 2016 odstranil všechny fluorované uhlovodíky (PFC). Firma totiž uznala, že celá skupina těchto chemických látek, díky nimž je oblečení odolné proti skvrnám a vodě, je nebezpečná. Marks&Spencer, který dosud PFC hojně využíval, vyslal svým rozhodnutím celému průmyslu, včetně chemických společností, jasný signál, že je čas přestat tuto skupinu chemikálií používat.

Kromě zákazu používání PFC potvrdil M&S také zákaz látek APEO (skupina chemikálií, z nichž některé jsou v Evropské unii zakázány) a přislíbil jasně definovat harmonogram pro eliminaci dalších primárně nebezpečných chemikálií.

Společnost navíc slíbila, že bude transparentnější ohledně látek, které její dodavatelé vypouští do vod. U pěti svých čínských dodavatelů zahájí zveřejňování údajů o vypouštěných látkách. Je důležitým pilotním projektem, který by měl M&S v blízké budoucnosti rozšířit na všechny své továrny. Lidé žijící v blízkosti továren, a stejně tak i zákazníci dané značky, mají právo vědět, co se vypouští do jejich vod. 

Co dál?

Marks & SpencerM&S je v současné chvíli sedmou značkou, která učinila důvěryhodné prohlášení o vyčištění svého dodavatelského řetězce i prodávaných výrobků a eliminaci uvolňování nebezpečných látek. Přidal se tak k firmám Puma, Nike, Adidas, H&M, C&A a Li-Ning. I další značky musí reagovat na naléhavost situace a učinit ambiciózní krok k očištění módního průmyslu a našich drahocenných zásob vody od toxických chemikálií.

Černý seznam 11 nebezpečných skupin chemikálií, o jejichž odstranění jsme výrobce žádali v první řadě, je teprve začátek. Je třeba zkontrolovat všechny chemikálie používané při výrobě textilu, určit ty nebezpečné a nahradit je bezpečnějšími alternativami, aby se přestaly uvolňovat do životního prostředí. Je to velký úkol, a to i s ohledem na stanovený termín – rok 2020.

Jednat musíme už teď. Textilní průmysl znečišťuje vodní toky po celém světě nebezpečnými látkami, které se v přírodě nerozkládají a narušují funkci hormonů, a chová se k našim veřejným vodním zdrojům jako k soukromým stokám. M&S nyní ostatním značkám ukázal, jak rychle mohou ve skutečnosti velcí hráči jednat. Požadujme po výrobcích, aby se přestali vzpírat a přidali se k DETOXu!