V roce 1983 pracoval Roy Plunkett v laboratoři firmy DuPont na vývoji nového chladícího média. Tlaková láhev s CFC (chlorofluorouhlík) zdaleka nevydala všechen svůj obsah, přesto klesl tlak v lahvi na nulu. Možná to byla vědecká zvídavost, možná Plunkettova prokrastinace, každopádně láhev rozřízl, aby se podíval, co se tím CFC stalo. Vnitřek láhev byl pokryt bílým voskovým filmem, který byl neobyčejně kluzký. Tato náhoda udělala vaší bundu prodyšnou a přesto nepromokavou a povrch vaší pánvičky nepřilnavý. Zdánlivě skvělé vynálezy mají ale i svou odvrácenou tvář – ničí naše životní prostředí.

:. Odebírání vzorku vody ve Vysokých Tatrách. (c) Greenpeace - Tomáš Halasz

Plunkett objevil jednu z klíčových látek ze skupiny perfluorovaných sloučenin (PFC), bez kterých by neexistovaly značky jako Gore-Tex, Tefl on či Scotchgard. PFC mají totiž výjimečné vlastnosti. Jsou to látky inertní, vysoce tepelně stabilní, odpuzují vodu i olej. Navíc mají v pevném skupenství nejnižší koefi cient tření. Pro tyto schopnosti jsou používány k ošetření povrchů různých předmětů, aby jim zajistili nepřilnavost, nepromokavost, olejuvzdornost, hladkost.

JAK NAKUPOVAT OUTDOOR OBLEČENÍ? STÁHNĚTE SI NAŠI BROŽURU

Vlastnosti, pro které jsou tak užitečné, jsou ale zároveň důvodem, proč jsou tyto látky nebezpečné pro životní prostředí. Nepodléhají fotolýze, hydrolýze ani biodegradaci. Jsou velmi perzistentní a některé mají vysoký bioakumulační potenciál. Testy prokázaly, že mohou ovlivňovat funkci jater a štítné žlázy, imunitní systém a dokonce vést k rakovině. Když jsou jednou PFC uvolněny do prostředí, jsou schopny se rozšířit prakticky všude. Greenpeace testovalo vzorky sněhu a vody v jezerech v deseti nepřístupných vysoko položených oblastech a objevilo PFC v každé z nich. PFC byly objeveny v mateřském mléce, krvi z pupeční šňůry, a dokonce v krvi novorozenců.

:. Expedice, která pokořila čínskou pětitisícovku DaFeng. dokázala, že i v extrémních podmínkách a teplotách pod minus 20 stupni Celsia lze využívat oblečení bez toxického PFC. (c) Greenpeace - Vincent Chan

Greenpeace proto zařadilo PFC mezi 11 nejnebezpečnějších látek, od kterých chceme očistit textilní průmysl v rámci kampaně DETOX. Zatím se nám podařilo “detoxifikovat” 34 oděvních firem - značky jako Puma, Adidas, Nike, Mango, Marks&Spencer nebo naposledy Lidl a Kaufland. Ovšem použití PFC je doménou hlavně outdorových značek a Detox kampaň tak začíná pomyslně šplhat i po horách a vy můžete s námi. Pomozte nám detoxikovat outdorové oblečení.

Co můžete udělat vy?

  • Vyzvěte své oblíbené outdoorové značky, aby odstranily PFC a další nebezpečné chemikálie ze svých výrobků i celého výrobního řetězce!
  • Chtějte u prodejců outdorovou výbavu a značky bez PFC. Některé značky mají alternativní výrobky neobsahující PFC, některé dokonce již začaly označovat své produkty jako „PFC free“(bez PFC) nebo „fluorocarbon free“.
  • Přemýšlejte o tom, na co budete doopravdy svou výbavu používat. Na procházky v parku nepotřebujete oblečení nebo batoh určený pro polární expedici. Kupujte jen to, co opravdu potřebujete.
  • Nekupujte zbytečně nové věci. Je vždy ekologičtější koupit si secondhandové zboží, nebo použít věci, které již máte.
  • Přečtěte si brožuru, která vám poradí, jak nakupovat outdoorové oblečení bez toxických látek.