Německý výrobce sportovního oblečení Puma oznámil, že učiní významný krok k odstranění nebezpečných chemikálií ze svých výrobků a dodavatelského řetězce. V reakci na Detox kampaň Greenpeace předložila společnost věrohodný plán pro odstranění per- a polyfluoruhlovodíků (PFC) a stanovila si zásadní milníky, které povedou k dosažení naprosté transparentnosti celého dodavatelského řetězce.

„Prohlášení společnosti Puma znamená, že berou svůj závazek k Detoxu vážně. Podrobný plán vyloučení nebezpečných chemikálií a zveřejnění dat o odpadních látkách představuje ohromný krok k budoucnosti bez toxinů”, prohlásil Manfred Santen, vedoucí detoxikační kampaně německé pobočky Greenpeace.

Součástí dohody je závazek, že celých sto procent produkce Pumy bude nejpozději do konce roku 2017 bez obsahu PFC. Puma tak předstihla společnost Adidas, která v červnu tohoto roku vydala prohlášení, že do konce roku 2017 odstraní PFC z 99 procent své produkce. Na druhou stranu zcela zaostává společnost Nike, jejíž plán na očištění produkce do roku 2020 zcela chybí.

Látky zvané PFC se používají při výrobě oděvů a obuvi, kterým dodávají odolnost vůči vodě a zašpinění. Jakmile ale dojde k jejich uvolnění, jsou perzistentní, hromadí se v prostředí a mohou mít vliv na lidské zdraví. Některé z nich poškozují imunitní a reprodukční systém a jsou spojeny s různými onemocněními (např. štítné žlázy).

Puma taktéž zavedla nové standardy pro transparentnost dodavatelského řetězce. V souvislosti s principem „Právo vědět” pro místní komunity a koncové zákazníky, zveřejní Puma do konce roku 2014 data o odpadních látkách 80% svých celosvětových dodavatelů.  Textilní průmysl patří mezi největší zdroje znečištění v Číně, kde asi polovina venkovské populace nemá přístup k pitné vodě splňující mezinárodní standardy.

Puma byla první značkou, která se před třemi lety zavázala k detoxikaci svého dodavatelského řetězce a rozpoutala tím soutěž s ostatními sportovními značkami jako je Adidas a Nike. 

„Tímto závazkem Puma dostála svému sloganu „Forever faster“ (Navždy rychlejší) a je opět na špici vývoje v sektoru sportovního oblečení. Míč je teď na straně opozdilců jako jsou společnosti Nike a LiNing, aby přijmuly podobná opatření pro své zákazníky”, dodává Santen.