Vzkaz ze záchodové mísy: politici, nese.te na klima!

Novinka - 30 května, 2015
12 záchodových mís, stažené kalhoty a vzkaz “Give a sh1t about climate change!” („Nese.te na změny klimatu!”). Tak vypadal český příspěvek ke Globálnímu dni akcí na ochranu klimatu, který se dnes koná ve 30 zemích světa. Jeho cílem je přesvědčit světové lídry, kteří se příští týden setkají v Německu na jednání skupiny G7, aby se konečně dohodli na účinných mezinárodních opatřeních na snížení emisí skleníkových plynů.

Pražská akce se konala na Palackého náměstí. Dobrovolníci se zde na záchodových mísách fotografovali se  vzkazy adresovanými světovým politikům. Současně nabízeli kolemjdoucím, aby se k nim připojili, čehož v průběhu dopoledne využilo několik desítek lidí. Fotografie následně sdíleli na sociálních sítích. Stydlivější občané, kteří se fotografovat nechtěli, měli možnost připojit se alespoň k výzvě „Limity těžby jsme my!“, jejíž signatáři se pro případ, že by vláda prolomila územní ekologické limity těžby, zavazují k nenásilným akcím občanské neposlušnosti na obranu severočeských obcí ohrožených rozšiřováním povrchových uhelných velkolomů.

 

 

Agáta Horáčková, která byla na podobné akci poprvé, chce vzkázat Obamovi, Merkelové, Hollandovi, Cameronovi, Harperovi, Renzimu a Abemu následující: „Je mi 20 let. Za celou tu dobu o ochraně klimatu jen krásně řečníte. Už mě to nebaví – navzdory vašim řečem množství skleníkových plynů, které pumpujeme do atmosféry, dál každoročně roste. Pokud to nezastavíte, budou velmi brzy ohroženy stovky miliónů lidí – nedostatkem vody, kolapsem zemědělství a lesnictví, častějšími hurikány a povodněmi i stoupající hladinou oceánů. Stačí přitom jediné: abyste přestali kašlat na budoucnost vzdálenější než jen konec vašeho volebního období.“

Setkání skupiny průmyslově nejrozvinutějších zemí G7 se bude konat příští víkend v Bavorsku. Současná prezidentka G7, německá kancléřka Angela Merkelová, oznámila, že ochrana klimatu je jedním z hlavních témat, o kterých se má na summitu jednat. Shoda uvnitř skupiny G7 je důležitou podmínkou k tomu, aby byla letos v prosinci na jednání Rámcové úmluvy o klimatu OSN v Paříži přijata nová celosvětově závazná dohoda o snižování emisí. Ta by měla doplnit tzv.Kjótský protokol, jehož závaznost (tzv. 1. commitment period) vypršela na konci roku 2012.

Globální den akcí na ochranu klimatu společně pořádají společně CAN, 350.org, Avaaz, Přítelé Země, WWF, Greenpeace, koalice Climat 21 a desítky dalších mezinárodních i místních organizacích. Český happening připravila skupina přátel s vazbou na tuzemské ekologické hnutí  -žádná konkrétní organizace jej ovšem nepořádala. Další Globální dny akcí se budou konat 26. září a 29. listopadu letošního roku.

 

Kontakt:

Jan Rovenský, tel: 723 623 238, e-mail: