30 ochránců Arktidy je nyní obviněno z výtržnictví.

Za to jim hrozí až 7 let vězení.

Novinka - 24 října, 2013
Murmansk – Po pěti týdnech ve vazbě je 30 ochránců Arktidy nyní obviněno z výtržnictví. Investigativní výbor Ruské federace ve středu 23. října rekvalifikoval protest Greenpeace u ropné plošiny v ruské části Arktidy a stáhl původní obvinění z pirátství. Výtržnictví je ale také velmi závažné obvinění, za které v Rusku hrozí až 7 let odnětí svobody. Ani toto nové obvinění navíc nemá oporu v realitě - „Arktická třicítka“ nejsou výtržníci.

Obvinění z výtržnictví považujeme za přehnané a nespravedlivé. Naši kolegové nejsou žádní piráti, ale ani výtržníci! Šlo o nenásilný, poklidný protest s cílem připoutat pozornost k ničení Arktidy. Je absurdní, že jsou tito stateční lidé, kteří se zasazují o záchranu této křehké části světa, vězněni a souzeni”, uvedl David Murphy, ředitel české pobočky Greenpeace a dodal, že Greenpeace bude i nadále dělat vše pro jejich okamžité propuštění.

FreeArctic30

V Murmansku zatím pokračují další slyšení s lidmi, kteří byli před měsícem zatčeni při protestu na ropné plošině. Od té doby jsou drženi ve vazbě v Rusku.

Vladimir Chuprov z ruské pobočky Greenpeace řekl:  „Greenpeace má dvaačtyřicetiletou historii nenásilných protestů. Je naprosto nepřípustné obvinit těchto 30 lidí z něčeho jiného, než že připluli k ropné plošině na lodi s namalovanou duhou a holubičku. Naše loď byla obsazena muži s noži a zbraněmi, zatímco posádka zvedala ruce do vzduchu.“

Přidejte se a podpořte lidi, kteří neváhali a v ledové Arktidě protestovali za její záchranu.