APP: Skandál s ilegálním pralesním dřevem

Novinka - 1 března, 2012
Indonéská pobočka Greenpeace dnes zveřejnila výsledky svého ročního pátrání a přinesla důkazy, že firma APP nelegálně těží a zpracovává na celulózu a papír vzácný druh stromu z mokřadních pralesů. Likviduje tím také domov dalšího kriticky ohroženého druhu - tygra sumaterského. Ve volné přírodě jich přitom zbývá pouhých 400 kusů.

APP: “Nulová tolerance nelegálního dřeva." - @AsiaPulpPaper

Z těchto čtyř slov si indonéská dřevařská společnost APP udělala mantru, kterou neustále opakuje. Jenže: prostě to není pravda! Naši indonéští kolegové dnes na tiskové konferenci v Jakartě zveřejnili důkazy, že APP systematicky porušuje indonéský zákon i Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) a zpracovává nelegálně vytěžené dřevo z indonéského pralesa. 

(Pokud se titulky nezobrazují automaticky, klikněte na ikonku CC)

Vzácné stromy ramin (Gonystylus spp.) rostou v indonéských mokřadech, které jsou mimo jiné domovem kriticky ohroženého tygra sumaterského. Naše poslední mapování ukázalo, že od roku 2001 bylo na území, pro něž má APP koncesi, vykáceno minimálně 180 000 hektarů mokřadního pralesa, což je dvojnásobek rozlohy města New York. Není divu, že ve volné přírodě zbývá jen pouhých 400 tygrů sumaterských!

Během uplynulého roku navštívili naši kolegové z indonéské pobočky Greenpeace hned několikrát největší závod APP na zpracování celulózy. V hromadách klád ostatních druhů tropických stromů, které čekaly na rozemletí a zpracování, našli schovanou i spoustu nelegálně vytěžených kmenů stromu ramin. Aby dokázali, že se skutečně jedná o tento vzácný druh stromu, odebrali vzorky a poslali je do nezávislé odborné laboratoře v Německu. Laboratoř potvrdila, že všechny vzorky byly opravdu ze dřeva stromu ramin.

Podrobné výsledky pátrání najdete zde (prozatím v AJ)

Kromě zjištění, že APP má na pozemku své továrny nelegální dřevo ze stromu ramin, naši kolegové také vystopovali, kam celulóza a papír z APP putuje: našli cestu, která vede k velkým světovým značkám jako je Xerox, National Geographic nebo Danone. Stejně jako loni, v případě obalů pro panenku Barbie, jsme poslali jejich výrobky na forenzní analýzu, která prokázala, že obsahují vlákna dřeva z deštného pralesa.

Ale není to jen APP, kdo porušuje indonéské zákony, protože do skandálu s dřevem z indonéských deštných pralesů jsou zapleteni i někteří největších zákazníků tohoto dřevařského koncernu. Firmy jako Xerox či Danone teď proto musí následovat velké společnosti jako Mattel, Nestlé nebo Adidas, které své kontrakty s APP již přerušily.

Naši indonéští kolegové nyní předají video s důkazy policii. Dnes se také setkali se zástupci indonéského ministerstva zemědělství a odpovědnými úřady úmluvy CITES a vyzvali je, aby okamžitě zabavily veškeré nelegálně vytěžené stromy ramin v továrnách koncernu APP a společně ukončily obchod s dřevem tohoto vzácného stromu z indonéských mokřadních pralesů. 

Greenpeace se bezohledným přístupem APP k indonéským pralesům zabývá dlouhodobě. Před dvěma lety jsme upozornili, že dceřinná společnost koncernu APP, Sinar Mas, kácí indonéský deštný prales kvůli plantážím palmy olejné. Díky intenzivní kampani Greenpeace a podpoře spotřebitelů se podařilo přimět největší potravinářskou firmu, Nestlé, aby přestala palmový olej od firmy Sinar Mas odebírat