Aktivisté Greenpeace zablokovali čerpací stanici Shellu v Davosu

Novinka - 25 ledna, 2013
Dnes ráno v 9.15 zablokovalo 25 aktivistů z celé Evropy čerpací stanici Shell v blízkosti konání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu na protest proti této společnosti a jejich arktickému programu těžby ropy v Arktidě u břehů Aljašky. Aktivisté z Německa, Švýcarska, Francie a Itálie se přivázali řetězy k benzinovým čerpadlům, které odstavili z provozu.

Davos

Ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo, který na fóru také je, řekl: "Obrovské riziko, že Shell působí v Arktidě, je špatnou zprávou pro investory, pro zdejší životní prostředí i pro samotné klima. Během těžební sezóny na Aljašce společnost prokázala nade vší pochybnost, že nemůže fungovat bezpečně. Shell nyní čelí sérii oficiálních dotazů a veřejné opozici, která vážně ohrožuje její pověst.“ „Je na všech ropných společnostech, aby si odpověděly na jednoduchou otázku: Stojí za to riskovat svoji globální reputaci?"

DavosVýkonný ředitel Shellu Peter Voser je také v Davosu, kde byla jeho společnost včera hlasy tisíců lidí oceněna cenou "Public Eye“ jako nejvíce neudržitelná firma na světě.

Greenpeace dnes požádalo WEF, aby zvážilo, zda destruktivní korporace, jako je Shell, by měly být v budoucnu do Davosu zvány. Zatímco arktický program Shellu pokračuje, Greenpeace věří, že Shell by na fórum pozvánku dostávat neměl.

Program těžby Shellu v Arktidě je v současné době předmětem přezkumu ze strany Obamovy administrativy po sérii nehod, které ukázaly obrovské riziko jejich podnikání na Aljašce. Poslední chyba bylo ztroskotání vrtné soupravy Kulluk poblíž ostrova Kodiak.

Greenpeace pokračuje v mezinárodní  kampani za vytvoření chráněné oblasti kolem severního pólu a zákaz těžby ropy a průmyslového rybolovu ve vodách Arktidy. Více než 2,3 milionu lidí se už připojilo k petici na savethearctic.org, včetně známých osobností, jako jsou Paul McCartney, Sir Richard Branson a Penelope Cruz.

Připojte se i Vy!