Shell vyrazil k Arktidě

Novinka - 16 června, 2015
Shell chtěl opustit Seattle pod rouškou tmy. Čtrnácti aktivistům Greenpeace, které vzala do vazby Pobřežní stráž Spojených států amerických, protože blokovali arktickou ropnou plošinu patřící Shellu, byla udělena pokuta ve výši 250 dolarů na osobu. V současné době už byli propuštěni.

Zatčení aktivisté Greenpeace byli součástí mnohem většího hnutí, které zahrnovalo zhruba pět desítek aktivistů na vodě a mnohem více demonstrujících na pobřeží. Následně byla vazba uvalena na zhruba tucet dalších lidí. Poté, co ropná plošina opustila záliv, ji šest kajaktivistů na několik hodin zastavilo poblíž ostrova Bainbridge Island. Plošina se v současné chvíli nepohybuje z blíže nespecifikovaných důvodů.

„Shell se snažil dostat plošinu Polar Pioneer ze Seattlu pod rouškou tmy, ale aktivisté na kajacích mu v tom na několik hodin zabránili. Zároveň také světu odhalili jeho plány.“ prohlásil vedoucí arktické komunikace Travis Nichols.

Shell má v úmyslu využít Polar Pioneer k těžbě ropy v aljašské části Arktidy a to ani ne za dva týdny.

Annie Leonardová, výkonná ředitelka Greenpeace US, sdělila: „Shell chce odvléct svého 40 tisíc tun vážícího ničitele Arktidy na Aljašku tak brzy, jak jen to bude možné, ale tito odvážní jednotlivci jasně říkají: „Ne Shellu“. Každá minuta, o kterou se udatným protestantům podaří pozdržet plány Shellu na těžbu v Arktidě, znamená příležitost pro prezidenta Obamu, aby znovu zvážil svůj katastrofální souhlas s těžbou ropy v Arktidě. Prezidentovo rozhodnutí o těžbě v Arktidě bude znehodnocovat jeho klimatický odkaz, ale ještě není pozdě, aby tuto katastrofu zastavil dřív, než začne.“

V dubnu se šest aktivistů střetlo s toutéž ropnou plošinou uprostřed Tichého oceánů, 750 mil severozápadně od Havaje, a vyšplhali na 40 000 tun vážící plošinu, aby ji na téměř týden obývali. Od té doby se v Seattlu i v dalších městech vytvořilo široké hnutí, které se snaží zabránit ropné plošině patřící Shellu odplout do Arktidy. Toto hnutí zahrnovalo i protest několika tisíc lidí, přičemž 500 z nich bylo na kajacích.

Paloma Henriquesová, jedna z aktivistek na kajaku v blokádě, prohlásila: „Představuji jen jeden hlas, ale vím, že nejsem sama. Věřím, že naše konfrontace se Shellem povzbudí více lidí, aby přijali rozhodné stanovisko proti němu i dalším společnostem, které usilují o zničení této planety jen kvůli zisku. Jsme tu, abychom poslali zprávu prezidentu Obamovi, že ještě není příliš pozdě zabránit Shellu ve zničení Arktidy.“

V květnu Obamova administrativa schválila plán Shellu na těžbu ropy v Čukotském moři v aljašské části Arktidy. Od té doby obě těžební zařízení Shellu – Polar Pioneer i Noble Discoverer – selhala v rutinně prováděních inspekcích.

Noble Discoverer je jednou z nejstarších těžebních lodí na světě. Jedním z největších arktických subdodavatelů Shellu a majitel lodi Noble Discoverer je společnost Noble Drilling, kterou v prosinci 2014 shledal soud vinnou ve věci osmi těžkých zločinů spojených s neúspěšnými pokusy Shellu o těžbu v Severním ledovém oceánu v roce 2012.

„Jsme velmi vděční a stojíme za protestanty v Seattlu, kteří jsou odhodlaní zastavit těžbu v Arktidě dřív, než začne. Riskantní podnik Shellu v Arktidě představuje skutečnou lehkomyslnost. Tato společnost není schopná vyřešit ropný únik v nepředvídatelných ledových podmínkách a v průběhu svých předchozích neúspěšných pokusů již prokázala, že není dostatečně vybavena pro drsné a proměnlivé podmínky Čukotského moře,“ prohlásila Faith Gemmillová, výkonná ředitelka environmentální organizace Resisting Environmental Destruction on Indigenous Lands.

„Budoucnost inuitského způsobu života je v sázce, jak tedy mohou být rozhodnutí této společnosti tak bezcitná? Nejenže jsou plány Shellu riskantní, ale také škodlivé pro všechny původní obyvatele Aljašky, kteří sdílí břemeno současného klimatického chaosu,“ dodala Gemmillová. „Stojíme s těmi, kteří chtějí ochraňovat způsob života svých inuitských předků, a budeme je nadále podporovat tváří v tvář tomuto obru. Vyzýváme všechny ty, kteří mají svědomí, aby pozvedli svůj hlas v odporu proti tomuto šílenému, riskantnímu podniku.“

V environmentálních analýzách předpovídá Obamova administrativa, že s 75% pravděpodobností dojde k velkému ropnému úniku, pokud bude zpracována veškerá ropa v Čukotském moři.