Přelom: Amerika vystaví stopku nové těžbě uhlí

Novinka - 18 ledna, 2016
Obamova administrativa vystaví moratorium nové těžbě uhlí na území Spojených států amerických. Úředníci budou zároveň podrobně zkoumat přínosy a negativa těžby uhlí.

Moratorium je výsledkem nové snahy Američanů o pečlivější stanovení zdravotních a environmentálních dopadů těžby uhlí.

Podle americké ministryně vnitra Sally Jewellové "nastal čas přezkoumat desítky let staré závazky", které se týkají těžby uhlí.

Amerika se nyní podle Jewellové musí také zeptat, "zda američtí občané dostávají spravedlivou odměnu za stovky milionů tun uhlí, které jsou ze země každoročně vytěženy".

18. ledna 2016 Uhelná jáma

Krajina narušená těžbou uhlí na pomezi států Wyoming a Montana.

"Je nad slunce jasné, že je dnešní doba v energtickém sektoru naprosto odlišná od doby před 30 lety. A my musíme prozkoumat, co je potřeba udělat, abychom byli zodpovědnými správci národního majetku," citoval Jewellovou deník The Washington Post.

"Před 30 lety měl náš národ zcela jiné priority a potřeby než dnes. Výsledkem bylo to, že jsme se v rámci národního programu snažili získat ze země tolik uhlí, kolik bylo potřeba," dodala ministryně.

USA následuje Čínu

Americké rozhodnutí o uvalení moratoria na uhelnou těžbu přichází jen krátce poté, co Čína zveřejnila plány vedoucí k pozastavení tisíců těžebních jam. 

Environmentalisté se domnívají, že by díky americkému moratoriu mohly v zemi zůstat miliardy tun uhlí, které by jinak byly spáleny či jinak zpracovány.

"Obamova administrativa rychle opouští uhelnou energetiku a akceleruje přijetí čisté a obnovitelné energie. Tomu nemůžeme jinak, než aplaudovat," sdělila ředitelka americké pobočky Greenpeace Annie Leonardová.

"Je skvělé vidět, že USA - největší ekonomika světa, bere výsledky Pařížské konference vážně a prosazuje již konkrétní kroky, jak omezit spalování fosilních paliv," souhlasí koordinátor kampaní Greenpeace Jan Freidinger. 

Dodává však, že "v Česku je situace bohužel opačná." 

"Špinavé uhelné zdroje jsou stále páteří české energetiky a prolomení limitů těžby na dole Bílina potvrzuje, že nejen technologie, ale i myšlení konce minulého století, má mezi našimi politiky stále rozhodující slovo," doplnil Jan Freidinger.

Autor: adr