Ani Exxon Valdez není pro Shell varováním

Novinka - 27 března, 2012
Uběhlo právě 23 let od havárie tankeru Exxon Valdez, který na Aljašce najel na skálu Bligh Reef v zálivu Prince Williama. Jejím důsledkem byl únik více než 40 milionů litrů ropy, 2 400 km zdevastovaného pobřeží Aljašky, tisíce mrtvých mořských živočichů - ptáků, vyder, tuleňů a velryb - a zničené živobytí místních lidí. Firma Shell si z toho však žádné ponaučení nebere.

Přestože firma Exxon dva roky po havárii oznámila, že ropná skvrna byla „zlikvidována“, desítky tisíc litrů ropy stále znečišťují pláže a mají negativní dopad na zdejší přírodu.

S následky ropné havárie, která se stala před více než dvaceti lety, žijí lidé na Aljašce dodnes. Přestože ropa z havarovaného tankeru přestala unikat již po pár dnech, negativní dopady na přírodu a místní obyvatele jsou stále přítomné a jejich konec je v nedohlednu. 

Exxon Valdez byl pro USA nejhorší ropnou havárií, a to až do dubna 2010, kdy explodovala ropná plošina Deepwater Horizon a následně se potopila. Výsledkem byla smrt jedenácti lidí a únik téměř pěti milionů barelů ropy do Mexického zálivu. Ropa vytékala po dobu 86 dní. Tak dlouho totiž trvalo utěsnění trhliny. Úplně zajištění poškozeného vrtu oznámila federální vláda USA až po pěti měsících. Ekosystémy, divoká zvířata i lidé podél pobřeží Mexického zálivu budou pociťovat dopady této ropné havárie po několik desetiletí, ne-li celé století.

Tento rok vysílá ropná společnost Shell dvě staré rezavé vrtné lodi na Aljašku, aby v nedotčených vodách Severního ledového oceánu vyhloubily první ropné vrty. Společnost Shell si očividně myslí, že katastrofy jako Exxon Valdez a Deepwater Horizon se jí nemohou stát. Fakta ale dokládají na pravý opak: Loni se Shell přiznal k 207 „závažným“ ropným haváriím po celém světě, např. v Nigérii či v Severním moři. Pokud by se kterákoliv z těchto havárií stala právě v Arktidě, způsobila by ještě daleko větší katastrofu.

Beaufortovo a Čukotské moře leží v odlehlé části Aljašky, kde není téměř žádná infrastruktura (silnice, letiště nebo přístavy), která by zabezpečila rychlou odpověď na ropnou havárii. Americká Pobřežní stráž i přes veškeré své snahy postrádá dostatečnou kapacitu k zamezení velké ropné katastrofy. Její ředitel dokonce veřejně přiznal, že jeho úřad by měl velké problémy se s takovou havárií v zamrzlém Severním ledovém oceánu sám vypořádat.

I kdyby bylo možné v tomto odlehlém a nehostinném prostředí přivolat pomoc, nemá Shell ani ropný průmysl potřebnou technologii a vědomosti k odstranění ropy z arktického moře. Jednoduše řečeno, pokud dojde k výbuchu a k úniku ropy, Shell nedokáže takovou havárii vyčistit.

Shell předložil plán, který jako metodu likvidace v případě možné ropné skvrny uvádí použití lopat a smetáků . Kdyby zde nešlo o tolik, bylo by to k smíchu.

Shell se zajímá jen o konečný výdělek. Lední medvědi a nedotčená příroda jsou pro ně jen překážky, které je dělí od ještě větších zisků z vytěžené ropy. Greenpeace bude společnosti Shell v její cestě za ropou bránit. Překážkou, kterou Shell nedokáže překonat, je i důrazné odmítnutí tohoto záměru ze strany veřejnosti. K tomu se může přidat každý, komu záleží na tom, aby zůstala Arktida taková jaká je – krásná a nedotčená. 

Přes 300,000 lidí po celém světě se již ozvalo. Věnujte, prosím, u příležitisti výročí ropné havárie tankeru Exxon Valdez minutu svého času a přidejte svůj hlas k stále se prodlužujícímu seznamu lidí, kteří odmítají mlčet, když je ničeno jedno z posledních nedotčených území na Zemi. Odešlete e-mail Shellu a přidejte svůj hlas za záchranu Arktidy!

Více informací o ropných haváriích zde.