Arctic Sunrise se konfrontoval s průzkumnou lodí společnosti Rosněfť

Novinka - 14 srpna, 2013
Ledoborec Greenpeace Arctic Sunrise konfrontoval plavidlo provádějící seismický výzkum v Barentsově moři severně od Ruska. Stalo se tak v rámci protestu proti ruskému ropnému gigantu Rosněfť, který se připravuje na těžbu ropy v křehkém arktickém prostředí.

Včera brzy ráno spustilo Rosněfťem najaté plavidlo Akademic Lazarev palbu z podvodních zvukových děl v oblasti Fedynskiy. Greenpeace se přiblížilo k plavidlu a požadovalo, aby tato operace okamžitě skončila. Rosněfť  v nedávné době podepsal s mezinárodními ropnými společnostmi jako je ExxonMobil, BP a Statoil společnou dohodu o těžbě ropy v Arktidě.

Arctic Sunrise konfrontuje Akademik Lazarev

Po přiblížení aktivisté Greenpeace rádiem požadovali po kapitánovi, aby plavidlo zastavilo přípravné práce. Členům posádky dále kladli otázky o detailech operace, a to včetně možných dopadů na životní prostředí, a rizikách, která hrozí volně žijícím živočichům. Aktivisté vysvětlovali, že seismický výzkum je předstupněm pro potenciálně ničivé ropné projekty. Barentsovo moře je domovem narvalů, velryb grónských, mrožů a ledních medvědů.

„Posádka lodi nám potvrdila, že skutečně pracují pro společnost Rosněfť a popřeli, že by škodili jakýmkoli divokým zvířatům. Ovšem jejich děla s hlasitostí 200 decibelů hovoří jinak. Seismické testování může poškodit sluch velryb a dalších živočichů, a dokonce může vést k úhynu zvířete,“ řekla Christy Fergusonová, vedoucí arktické kampaně Greenpeace z můstku Arctic Sunrise. „Kapitán lodi se však o těchto nebezpečích odmítl bavit a rychle utnul veškerou konverzaci.“

Při seismickém testování se využívají zvukové vlny k vytvoření detailních map podmořských oblastí, aby se odhadla místa vhodná pro těžbu ropy. Zvukové vlny přitom mohou být hlasité až 250 decibelů. Tento druh činnosti má významný dopad na velryby a další živočichy v oblasti. Pokud zvuk pod mořskou hladinou dosáhne hladiny 180-190 decibelů, ohrožuje mořské savce. Pokud jsou od zvukových děl v menší vzdálenosti než 450-500 metrů (úroveň zvuku 190 decibelů), mohou trvale přijít o sluch. Pokud jsou blíž než 150 metrů, kde zvuk dosahuje úrovně 245 decibelů, zvířata hynou.  V následujících dnech bude Greenpeace pokračovat v protestech proti tomuto plavidlu.

Arctic Sunrise konfrontuje Akademik Lazarev

Státem vlastněný Rosněfť je největší světovou ropnou společností. Vlastní licence na více než milion čtverečních kilometrů v oblasti arktického šelfu a první zkušební vrt plánuje provést v roce 2014 v oblasti Vostochno-Prinovozemelsky-1, která je v blízkosti ruského národního arktického parku.

„Na pevnině uniknou Rosněftu do volné přírody každý rok stovky tisíc barelů ropy – víc, než jakékoli jiné společnosti na světě,“ říká Fergusonová. „Nyní uzavřely západní ropné společnosti partnerství s Rosněftem, aby využily ruských nedostatečných zákonů a chybějících bezpečnostních standardů a vyhnuly se tak odpovědnosti za poškození životního prostředí, které způsobí.“

Arctic Sunrise je v ruské Arktidě, aby odhalil a čelil ruským ropným společnostem, jako je Rosněfť a jeho západním partnerům ExxonMobil, Statoil a BP, kteří se připravují na těžbu v této oblasti. Greenpeace bojuje za zákaz těžby ropy v Arktidě a za vyhlášení neobydlené oblasti kolem severního pólu mezinárodně chráněnou rezervací. V následujících týdnech bude Greenpeace a miliony jeho příznivců konfrontovat Rosněfť a ostatní společnosti na moři, na zemi i přes internet.

Právě nyní je Arktida pod útokem ropných společností jako nikdy předtím. Jak arktický mořský led odtává, ropné společnosti plánují poprvé vykročit dál od průzkumných vrtů a skutečně začít těžit ropu v ledem pokrytých vodách. Těžba ropy v tomto drsném a nevyzpytatelném prostředí je extrémně riskantní. Ropné společnosti nemají žádný spolehlivý způsob, jak úniku ropy zabránit, zastavit ho, či ho poté případně zlikvidovat.

Přidejte se k nám a přidejte se k ochraně Arktidy.
Podepište petici a staňte se součástí hnutí na www.savethearctic.org.