Benetton ukázal svou "pravou barvu" a zavázal se k módě bez jedů

Novinka - 17 ledna, 2013
Kultovní italská módní značka Benetton se včera zavázala odstranit veškeré nebezpečné chemické látky v celém globálním dodavatelském řetězci a výrobcích do roku 2020, a to v reakci na Greenpeace kampaň DETOX.

Benetton

Jako součást svého závazku skupina Benetton plánuje zveřejnit data o jejich vypouštění od 30 svých globálních dodavatelů (včetně všech vlastních zařízení) do konce roku 2013 a publikovat informace pro lidi žijící v blízkosti výrobních závodů o tom, co je vypouštěno do životního prostředí.

Skupina Benetton se stává třináctou globální korporací, která se zavázala vyčistit svůj dodavatelský řetězec a produkty od té doby, co Greenpeace zahájila v roce 2011 kampaň DETOX, a devátou firmou poskytující konkrétní datum (konec roku 2015), kdy bude muset eliminovat všechny perfluorované sloučeniny (PFC) [1]. Závazek se bude vztahovat na všech 6.500 prodejen Benetton a na všechny značky v rámci skupiny Benetton, včetně Sisley a Playlife.

Přidá se firma Blažek k DETOXU?


I když se zdá, že trend sezóny DETOXikovat svou značku je jasný, do Česka se bohužel žhavé módní trendy dostávají se zpožděním.  Proto Greenpeace začalo již na konci loňského ruku pomáhat české oděvní firmě Blažek zachytit nejnovější módní trendy.
 
Předali jsme jí informace o nebezpečných látkách, které jsme našli v jejich kolekcích a dali návod, jak na DETOX. Přeci jen jde o konzervativní značku a ze začátku o DETOXu nechtěli ani slyšet. Přesvědčili jsme je a ještě před Vánocemi Blažek představil novou environmentální politiku, která měla DETOXu jen náznaky a působila velmi usedle a nemoderně. 

Blažek potřebuje DETOX

Naše rada byla jednoduchá -  základ trendu jsou tři pilíře (princip předběžné opatrnosti, nulové emise nebezpečných látek, transparentnost), to vše doplněno o jasný časový rámec. Stačí se podívat na ostatní DETOXikované značky a jejich závazky, které jsou veřejně dostupné na našich webových stránkách.  

Po Vánocích na nás čekalo milé překvapení - Blažek dal na naše rady a ve vylepšené environmentální politice se přihlásil k základním principům DETOXu.  Ale ještě to není ono.  DETOX  trend má jasná pravidla, a ty Blažek zatím splňuje jen z části. Aby vše stihl a mohl svou jarní kolekci označit jako DETOX, nabídli jsme mu spolupráci Greenpeace korporátního teamu, který pomohl k módě bez jedů již třinácti společnostem. 

Bude Blažek čtrnáctou?    


1) Perfluorované chemikálie (PFC) jsou umělé chemické látky široce používané v průmyslu pro vlastnost odpuzující vodu a skvrny. V textilním průmyslu se používají pro vodě-odolné vlastnosti u textilních a kožených výrobků. PFC mohou způsobovat vývojové poruchy, poškozovat ledviny, narušovat hormonální systém a ovlivňovat imunitní systém.

 

Témata
Tags