Boj o Arktidu pokračuje - čtyřdenní blokáda vrtné lodi

Novinka - 27 února, 2012
Sedmi aktivistům Greenpeace se podařilo na 77 hodin v novozélandském přístavu zablokovat vrtnou loď firmy Shell s názvem Noble Discoverer. Ta se chystala vyplout do Arktidy, aby tam zahájila průzkumné ropné vrty. Dnes, čtvrtý den blokády, byli aktivisté zatčeni a zadrženi.

 

Akce Greenpeace odstartovala boj o záchranu Arktidy: o to, zda se z této jedinečné přírodní oblasti stane v budoucnu jedno velké ropné pole ohrožené fatálními riziky hlubokomořské těžby.

77hodinová blokáda znamená velký úspěch: období, v němž je v Arktidě možno provádět vrty je velmi krátké a každé zdržení představuje pro záměry ropné společnosti komplikace.

Tato akce vyvolala celosvětovou vlnu protestů: vedoucí manažeři firmy Shell dostali do svých e-mailových schránek do dnešního dne přes 140 000 protestních emailů. Přidat se můžete i Vy - právě teď! Pošlete e-mail vedení Shellu! 

Aktivity Greenpeace proti záměrům ropných společností ohrozit Arktidu těžbou ropy budou pokračovat. Průběžné informace najdete na našem webu. 

Blokády lodi se zúčastnila i populární herečka Lucy Lawles, známá především jako seriálová bojovnice Xena. Podívejte se na video z akce! Deník Simona Boxera - aktivisty Greenpeace, jednoho z lezců, kteří se zúčastnili akce na vrtné plošině společnosti Shell 


Den 1

24. 2. 2012  7:00 ráno 
„Skvělá akce! Nejlepší je, že nás teď pořád uhání média. Stojíme proti jedné z největších naftařských společností na světě a lidi na to reagují. Jeden z aktivistů už byl zatčen, zbytek z nás je ale pořád na ropné plošině. Boj o záchranu Arktidy tak stále pokračuje a my jsme na to náležitě hrdí!"

Den 2

25. 2. 2012, ráno
„Přes noc jsme trochu vymrzli. Morálka lezců je ale ohromná! Pro zahřátí jsme vylezli na stožár a upevnili tam nový baner s nápisem: „Zachraňte Arktidu“. Zatím žádná akce ze strany policie (asi vymýšlí, jak nás v silném větru sundat z výšky 53 metrů), média na druhou stranu šílí!“

Den 2

25. 2. 2012, večer
„Všichni jsme připravení na další chladnou noc! Lucy Lawles a ostatními lezci jsou stále v dobrém rozpoložení. Vypadá to, že policie a Shell nám v protestech nebudou bránit! Lucy využívá své popularity a neustále komunikuje s médii. Už se blížíme k 100 000 e-mailům přeposílaných managementu Shellu! Jeden z lezců nás ale bohužel musel opustit z osobních důvodů. Kameraman Ilai je v současnosti v držení policie, kde mu ale pomáhají naši právníci.“

Den 3

26. 2. 2012, ráno
„3. den a nás 6 je pořád nahoře!! Podpora okolí nám dodává sílu. Pomalu nám ale dochází e-mailové adresy vedoucích pracovníků Shellu, jejichž emailové schránky by nebyly přeplněné a kterým by se mohly posílat další protestní e-maily. Stále roste počet lidí, kteří naší akci sledují a kteří nás podporují. Shellu začínají pomalu, ale jistě docházet nervy… Zítra očekáváme policii.“

Den 4

27. 2. 2012
„Dnes jsme byli zatčeni policií a donuceni slézt dolů. Čeká nás soud, ale akce stála za to." 

Zde je krátké shrnutí:
Celkový počet hodin na plošině: 77
Celkový počet protestních e-mailů odeslaných do společnosti Shell: 140 000
Počet protestujících na plošině na začátku akce: 7
Počet protestujících na konci akce: 133 000 a číslo stále stoupá…“

 

(Pokud se titulky nezobrazují automaticky, klikněte na ikonku CC)