Budoucnost bez uhlí požadovaly tisíce lidí

Novinka - 24 srpna, 2014
Kerkwitz, Grabice (německo-polská hranice), 23. srpna 2014 - Osm kilometrů měřil lidský řetěz, který včera vznikl na hranicích Německa a Polska. Sedm a půl tisíce lidí včetně 250 Čechů tímto způsobem řeklo: „Chceme budoucnost bez uhlí!“ Po rozpojení řetězu následoval koncert: akci svým vystoupením podpořili britští Asian Dub Foundation, nechyběla ani česká kapela ISUA.

Účastníci lidského řetězu propojili dvě ohrožené obce napříč státní hranicí - řetěz vedl mezi kostelem v německé obci Kerkwitz a školou v polské Grabici . Aby byl řetěz skutečně celistvý, neváhali vstoupit ani do hraniční řeky Nisy.

Přes sedm tisíc lidí z téměř 30 zemí světa, včetně Argentiny, Bosny, či Ukrajiny vyjádřilo podporu místním lidem, jejichž domovy jsou ohroženy povrchovou těžbou uhlí.

Více než 6 000 lidí v německo-polské Lužici hrozí ztráta domova kvůli povrchovým dolům, protože energetické firmy, jako švédský Vattenfall či polská PGE, chtějí vytěžit hnědé uhlí pod jejich obcemi. Rozšiřování dolů ohrožuje například i německou Proschim, která je přitom paradoxně energeticky nezávislá a zcela si vystačí s vlastními obnovitelnými zdroji.

Ačkoliv se lidský řetěz konal za našimi hranicemi, dorazilo i mnoho lidí z oblastí postižených těžbou uhlí v Česku včetně místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta.

Škody, které způsobuje znečištění z uhelných elektráren, ani klimatická změna, neznají žádné hranice. To samé bohužel platí o ovlivňování politiků a úředníků lobbisty těžebních společností. Ti, kteří se k nám na cestě do Lužice přidali, viděli na vlastní oči, že za zachování svých domovů statečně a úspěšně bojují nejen obyvatelé Horního Jiřetína a Černic, ale i tisíce místních lidí za naší severní hranicí,“ uvedl Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR

„Atmosféra byla skvělá. Do řetězu se zapojili místní rodiny s dětmi i senioři, místní lidé pro přespolní připravili občerstvení a bylo vidět, že mají z akce opravdu radost,“ řekl Zdeňka Soukupová z Brna.

Na večerním koncertu vystoupili slavní Asian Dub Foundation, ale například i česká skupina ISUA v čele s finalistkou X-factoru, Jitkou Giudittou Moulisovou.

Na tuto akci nás nalákala idea, že prostřednictvím naší hudby můžeme lidi nejen potěšit, ale zároveň také mnohým otevřít oči a poukázat na problematiku životního prostředí,“ říká Jitka Moulisová, zpěvačka kapely ISUA. „Měli bychom věnovat více úsilí na rozvoj a využití obnovitelných energetických zdrojů,“ dodala.