Fukušimu pronásleduje radiace. Černobylské potraviny jsou radioaktivní

Novinka - 11 března, 2016
Problémy s prostředím kontaminovaným radiací jsou hlášeny z japonské prefektury Fukušima. Problémy má také Rusko, Ukrajina a Bělorusko, které se zmítají v ekonomické krizi a nedělají podle zjištění Greenpeace v oblastech zasažených radioaktivním spadem po jaderné katastrofě v Černobylu taková opatření, jak by měly.

Organizace Greenpeace provádí podrobné testy v lokalitách zasažených radioaktivním spadem po fukušimské havárii, která se odehrála 11. března roku 2011. Ta byla vyvolána silným zemětřesením a následnými vlnami tsunami.

Pět let po havárii ve Fukušimě

PĚT LET PO NUKLEÁRNÍ HAVÁRII: OKOLÍ FUKUŠIMY JE RADIOAKTIVNÍJak vypadá okolí elektrárny Fukušima Dajči pět let po jaderné havárii? Podívejte se, jak místní situaci hodnotí naše expertka Kendra Ulrich. Odborníci z Greenpeace sbírají na místě vzorky, které odesílají k zevrubné analýze, aby posoudili míru kontaminace zdejšího prostředí radiací. Snímek nabízí české titulky, které lze spustit po kliknutí na ikonu "nastavení" v pravé dolní části videopříspěvku.

Zveřejnil(a) Greenpeace Česká republika dne 10. březen 2016


Podobně jako v Černobylu, i japonské lesy zachytily značné množství radioaktivních látek, které lze jen velmi těžko odstranit.

"Představují dlouhodobý risk pro zdejší populaci. Bude trvat desítky až stovky let, než se vše vrátí do normálu," míní autoři studie Greenpeace.

Podle organizace je japonské řešení jaderné havárie nedostatečné a již vyčištěné oblasti mohou být opět kontaminovány.

11. března 2016 Sběr vzorků

Odborníci Greenpeace pomáhají v oblastech poblíž Fukušimy se sběrem vzorků. V akreditovaných laboratořích bude následně určena míra kontaminace zdejšího prostředí.

 

V Černobylu jedí radioaktivní jídlo

Obyvatelé oblastí v okolí Černobylu, které jsou i po 30 letech stále rizikové kvůli radioaktivnímu spadu, který se sem dostal před 30 lety, zůstávají odkázáni na potraviny a vodu kontaminovanými vysokou mírou radiace.

Vědecká studie financovaná organizací Greenpeace sice ukázala, že celková kontaminace prostředí isotopy cesia-137 a stroncia-90 poklesla, v lesích však stále přetrvává.

Dlouhotrvající expozice radiaci vede k závažným zdravotním následkům. Například lékaři v Černobylu hovoří o vzestupu případů některých typů rakoviny.

"Je nemožné, aby se lidé vzdali lokální zemědělské produkce z jejich polí a zahrad, zvláště když jsou oficiální finanční náhrady tak nízké," míní ruský chirurg Victor Khanayev.

Lidé v kontaminovaných oblastech se denně dostávají do kontaktu s nebezpečně vysokými dávkami radiace, a to už od dubna roku 1986, kdy exploze jaderné elektrárny pokryla značnou část Evropy radioaktivním spadem.

11. března 2016 Pohled na opuštěný Pripjať

Po 30 letech po černobylské katastrofě se nad epicentrem jaderné havárie poblíž města Pripjať rozkládá betonový sarkofág.

"Je ve všem, co jedí a co pijí. Je ve dřevě, které je používáno ve stavebnictví, i pro ohřev," uvádí experti ve studii Greenpeace s příhodným názvem "Jaderné jizvy: Přetrvávající odkaz Černobylu a Fukušimy".

"Ukrajina nemá dostatečné zdroje k financování programů, které jsou potřeba pro ochranu obyvatelstva... to znamená, že obyvatelé kontaminovaných oblastí jsou stále více vystaveni účinkům radiace," uvádí pisatelé studie.

Podle studie dokonce úroveň radiace ve vybraných oblastech, kde se pěstuje obilí, dokonce stoupá. Žije zde přitom kolem 5 milionů lidí.

"A taková úroveň kontaminace zde bude s obyvateli po desítky let a bude mít dopady na jejich zdraví. Tisíce dětí včetně těch, které se narodily 30 let po Černobylu, stále musejí pít radioaktivní mléko," dodávají autoři studie.

Mléko i chleba je radioaktivní

Halina Chmulevychová, matka dvou dětí, která i s rodinou žije v ukrajinské oblasti Rivne, uvádí, že nemá jinou možnost než krmit své potomky lokální radiací kontaminovanou stravou.  

"Máme mléko a chleba, které je radioaktivní. Všechno zde je radioaktivní. Samozřejmě, že mě to znepokojuje, ale co mohu dělat?" sděluje.

Autor: adr