DETOX kampaň slaví hattrick: Adidas se přidal k Nike a Pumě – přislíbil odstranit jedy ze své výroby

Novinka - 31 srpna, 2011
Naše DETOX kampaň slaví další vítězství! Adidas, druhá největší značka sportovního oblečení na světě, vyslyšela výzvu Greenpeace k DETOXu. Po dlouhém vyjednávání se včeram v pozdních večerních hodinách zavázala, že do roku 2020 nebude vypouštět žádné nebezpečné chemické látky, a to napříč celým dodavatelským řetězcem a během celého životního cyklu svých výrobků.

Došlo k tomu jen sedm týdnů od chvíle, kdy jsme zveřejnili studii s názvem Špinavé prádlo, která odhalila obchodní vazby mezi velkými oděvními značkami, včetně Adidasu, Nike a Pumy, a textilními komplexy, které znečišťují čínské řeky.Minulý týden byla navíc uveřejněna i další studie „Špinavé prádlo II“, která představuje výsledky testů výrobků předních oděvních značek. Studie přinesla alarmující výsledky: odhalila přítomnost nonylfenolethoxylátů (NPEs) v oblečení 14 světoznámých oděvních značek včetně Adidas, H&M a Abercrombie and Fitch. Jedná se o látky, které se rozkládají na nonylfenol (NP) – toxickou persistentní látku, která narušuje funkci hormonů.

„Cesta k odstranění jedů je dlouhá. Jsme rádi, že Nike, Adidas a Puma teď soutěží i spolupracují v závodě za budoucnost bez jedů, ale naprosto zásadní je, aby proměnily slova v činy a předložily konkrétní a ambiciózní implementační plán a začaly s opravdovou změnou v praxi,“ prohlásil dnes Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.Jako součást svého závazku uvedl Adidas několik velmi konkrétních a okamžitých kroků, včetně harmonogramu pro celkové odstranění NPE a závazku pracovat s dodavateli na všech úrovních. Adidas se dále přihlásil k uplatnění principu „práva na informace“ tím, že zajistí naprostou transparentnost ve věci chemikálií vypouštěných z továren jeho dodavatelů. Kromě svého vlastního implementačního plánu se firma explicitně zavázala rozvíjet spolupráci napříč celým odvětvím. Adidas přislíbil dodat detailní plán do sedmi týdnů.

„Sportovní značky vyslyšely naši výzvu k DETOXu a veřejně se zavázaly zaujmout vedoucí pozici v procesu změny celého odvětví. Teď je čas, aby se do hry zapojili i ostatní velcí hráči textilního průmyslu. Potřebujeme rychlou změnu a ta je možná, jen pokud se tyto značky přidají k transparentnímu nakládání s chemikáliemi a budou směřovat k nulovému vypouštění jedů,“ vysvětlil Jan Freidinger.

Po vydání studie Špinavé prádlo se zdá, že „detoxikace“ je opět v módě. Řada oděvních značek se veřejně zajímala o Greenpeace výzvu k DETOXu, včetně Lacoste, G-Star Raw, Uniglo a čínské sportovní značky Li Ning. Greenpeace bude v následujících týdnech s těmito firmami jednat s cílem přeměnit jejich počáteční zájem v silný konkrétní závazek k budoucnosti bez jedů.

Vše podstatné o kampani DETOX se dozvíte na www.greenpeace.cz/detox