Dovolí Kongo pokácet druhý největší prales světa?

Novinka - 2 března, 2016
Tropický deštný prales o rozloze dvakrát větší než Francie čelí nebezpečí, že bude pokácen. Vláda Demokratické republiky Kongo chce do pralesa pustit dřevozpracující firmy.

Konžskému pralesu hrozí zánik, a to přesto, že Demokratické republice Kongo přislíbili zástupci Norska, Francie, Německa a Velké Británie finanční podporu ve výši miliardy dolarů.

Výměnou požadují ochranu 1,55 milionů kilometrů čtverečních lesního protestu.

Dodržte dohody, vzkazují environmentalisté

Koalice environmentálních a protikorupčních organizací požaduje po konžské vládě, aby dodržela stávající zákaz a nepřidělovala těžařům nová pralesní území. Moratorium vstoupilo v platnost v roce 2002.

2. března 2016 Oblast je bohatá na zvířenu

Pralesy jsou domovem mnoha vzácných zvířat, které mohou kvůli devastaci přírodního prostředí vyhynout. © Greenpeace / John Novis

"Plošné kácení konžského deštného pralesa je katastrofou. Nejen, že poškodí přírodní podmínky v zemi, ale také vytvoří sociální a ekonomické problémy," uvádí Iréne Wabiva Betoko za africkou pobočku Greenpeace.

"Největším nepřítelem těchto pralesů je palmový olej," doplňuje Per Pharo, který vede norskou klimatickou kampaň.

Podle Larse Lovolda z norské nadace pro záchranu deštných pralesů (RFN) podkopává vláda Konga klimatické dohody uzavřené v Paříži.

Nezákonná těžba a vypalování lesů v Konžské pánvi je řemeslo, které je klíčové pro obživu milionů lidí.

:. Ničení pralesů v Kongu zatím probíhalo kvůli válečným konfliktům pomaleji.

Zdejší deštné pralesy zabírají přibližně desetinu celkové rozlohy zbývajících pralesů na Zemi. 

Konžský deštný prales je velmi významný pro svou velkou biologickou rozmanitost - našli bychom zde více než 600 druhů stromů a 10 000 druhů zvířat. Mezi jeho nejznámější obyvatele patří sloni, gorily, šimpanzi, okapi, leopardi a hroši.

Autor: adr