Skvělá zpráva pro evropské spotřebitele: EU zakázala kojenecké láhve s bisfenolem A

Novinka - 26 listopadu, 2010
Evropská unie ve čtvrtek zakázala kojenecké láhve, které obsahují nebezpečnou chemickou látku bisfenol A (BPA). Vyslyšela tak hlasy environmentálních organizací včetně Greenpeace, řady lékařů a vědců, kteří upozorňovali na rizika, která tato látka představuje především pro děti.

 

Za zákaz bisfenolu A v kojeneckých lahvích se postavily a maminky se svými dětmi.

Greenpeace včerejší rozhodnutí Evropské komise vítá. „Od dubna jsme intenzivně přesvědčovali Ministerstvo zdravotnictví, aby přestalo vystavovat kojence a batolata zbytečným rizikům a lahvičky s BPA v Česku zakázalo,“ uvedla dnes v reakci na evropský zákaz Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR, a dodala: „Zástupci ministerstva tvrdili, že k takovému kroku nemají dostatek podkladů a že nevidí důvod aplikovat princip předběžné opatrnosti pro tuto látku. Rozhodnutí Evropské komise však jasně ukázalo, že náš požadavek byl naprosto oprávněný, a jsme rádi, že i v České republice zmizí lahvičky s bisfenolem A z trhu“.

Hlavní cesta, kterou se BPA dostává do lidského těla, vede přes potraviny, do kterých se uvolňuje z obalů. Potvrdily to mj. i závěry expertního jednání Světové zdravotnické organizace (WHO), které se konalo počátkem listopadu. Zákaz BPA v kojeneckých lahvích je prvním krokem k tomu, aby se tato nebezpečná látka odstranila ze všech výrobků, které přicházejí do styku s potravinami (např. plechovky, konzervy, plastové nádoby) a začalo se pracovat na jejím nahrazení všude, kde k ní existují bezpečnější alternativy.

„Bisfenol A je všude kolem nás – v půdě, v řekách, v prachu. To ostatně prokázaly i nedávné testy Greenpeace. Uvolňuje se z výrobků a končí tam, kde nemá co dělat: v lidském těle. Greenpeace bude proto nadále usilovat, aby se BPA, ale i další nebezpečné látky, nahrazovaly bezpečnějšími vždy, kdy je to možné,“ doplnila Lucie Jakešová.

Přijaté opatření zakáže výrobu lahví s BPA od března 2011 a od června 2011 se zakáže jejich prodej a dovoz. „Rodiče ve všech členských státech EU si mohou být jistí, že v polovině roku 2011 již nebudou dětské kojenecké láhve obsahovat bisfenol A,“ prohlásil John Dalli, komisař pro zdraví a spotřebitelské záležitosti.

Bisfenol A byl v kojeneckých lahvích zakázán poprvé v Kanadě, která ho oficiálně uznala za toxickou látku i přes velký odpor průmyslové lobby. Zákaz kojeneckých lahví s BPA platí i v Austrálii, řadě států USA, Francii a Dánsku. Dánský zákaz platí na všechny produkty, které jsou určeny pro děti do tří let a přicházejí do styku s potravinami.

 

Čtěte také: Testy Greenpeace prokázaly uvolňování bisfenolu A z kojeneckých lahví

Témata