Energie ze slunce: nový život pro indickou vesničku Dharnai

Novinka - 25 července, 2014
Ještě vloni žili obyvatelé vesnice Dharnai v jedné z nejchudších částí Indie ve tmě a bez elektrické energie. Dnes je dvou a půl tisícová Dharnai inspirací nejen pro okolní obce. Sluneční energie tu napájí domovy, školy, ale také zavlažovací pumpy i pouliční osvětlení.

 Přes 30 „temných“ let obyvatelé Dharnai neúspěšně žádali od vlády pomoc se řešením situace s elektřinou. Marně.

 Indická pobočka Greenpeace se rozhodla obci pomoct a ve spolupráci s místní komunitou a partnerskými organizacemi zajistit elektrickou energii ze slunce. Spolehlivý a čistý zdroj energie zlepšil život místních v mnoha ohledech. „Když sem v roce 2014 přišli Greenpeace, do dvou měsíců bylo nainstalované pouliční osvětlení,“ pochvaluje si jeden z obyvatel Dharnai, Ashok Kamar Singht.

100 kilowattový (kW) systém dnes dodává energii 450 domovům 2,400 obyvatel, napájí přes 50 provozoven místních drobných živnostníků, dvě školy, tréninkové centrum i zdravotnické zařízení. Osvětlené jsou samozřejmě i ulice a solární energie pohání navíc i zavlažovací pumpy. Díky bateriím se daří dodávat energii 24 hodin denně.

Bezpečný systém sítě napájené ze sluneční energie přinesl místním plno výhod. Díky stálému přísunu solární energie se zlepšila ekonomická situace obyvatel, stejně jako možnosti, které dětem nabízí místní škola. Velký posun zaznamenalo také zemědělství i drobná podnikání.

 

Toho, jak se obyvatelům vesničky Dharnai zlepšilo živobytí, si nemohli nevšimnout sousedé z okolních obcí. Všichni se teď snaží zjistit, jak to v Dharmai funguje a zavést něco podobného i u nich.

Solární projekt Greenpeace se tak stal zdrojem velké inspirace. Ukazuje, jak může být celá vesnice napájena z čisté solární energie – není třeba už dělat kompromis mezi dostupnou elektrickou energií a zachováním životního prostředí.

  „Bylo ohromně motivující vidět, jak lidé v celé vesnici spojili síly a  společně  pracovali na tom, aby vyřešili svůj problém s energetikou,“ říká Neha Khator  z indické pobočky Greenpeace.

„Je to vážně skvělý pocit vidět dopravní směrovky ukazující na Dharnai, Solární vesnici,“ dodává Neha Khator.

 Celý projekt Greenpeace mohlo realizovat díky spolupráci s místní komunitou a partnery BASIX a CEED.

 

 Po dvou měsících testování se povedlo spolu s nejstarším, osmdesátiletým, obyvatelem obce slavnostně síť zapojit a před zraky tisíců jásajících obyvatel, rozsvítit.

Po třiceti letech čekání na elektrickou energii má teď Dharnai  konečně základy pro vybudování silné lokální ekonomiky. To, jak se jim bude v budoucnu dařit, už nebude ohrožovat nedostatek elektrické energie.

 Vesnička v indickém Biháru je pouze začátek. V Indii je přes 80 000 vesnic a obcí, které potřebují solární sítě. Pro ně by mohla být Dharnai velkou inspirací. Ale tohle je příběh, který přesahuje hranice Indie – bez stálé dodávky elektrické energie žijí dodnes miliony lidí po celém světě!

Příklad sítě napájené ze solární energie, kterou využívá indická vesnice, by pro tyto komunity mohl být zlomový. Díky využití solárních panelů by tyto komunity získaly přístup k čisté energii. Nebudou už muset využívat systémy, které ničí životní prostředí ale naopak – získají tak možnost vybudovat čistý a dostupný systém, který budou moct vlastnit a kontrolovat.