Evropa dala oceánům druhou šanci

Novinka - 17 dubna, 2014
Evropský parlament včera v podvečer posvětil návrh Evropského námořního a rybářského fondu (EMFF). Toto hlasování bylo závěrečnou tečkou za reformou Společné rybářské politiky EU. Ta má za cíl odvrátit kolaps přelovených moří a neudržitelnost rybářského průmyslu, který přežívá pouze díky štědrým dotacím.

CFP a EU

Přestože má jak reforma, tak především EMFF řadu otazníků, jde bezesporu o nejprogresivnější změnu za poslední desetiletí, která zajistí:

  • Konec nadměrného rybolovu a vyhazování nechtěných mrtvých úlovků zpět do moře
  • Zpřísnění pravidel pro lov evropských rybářů v cizích vzdálených lovištích jako je Afrika nebo Indický oceán
  • Přednostní přístup k rybolovu těm, kteří přinášejí největší socioekonomický přínos a rybaří tak, jak se má
  • Reformu rybářských dotací
  • Regionální přístup pro správu rybolovu

Celkově pozitivní výsledek celé reformy je do značné míry dán zapojením mnoha subjektů, které vyvážily a nakonec zlomily tlak lobby průmyslových rybářů. Po boku s Greenpeace a dalšími nevládními organizacemi spojenými v platformě OCEAN 2012 tak stáli nejen vědci a mořští biologové, ale drobní rybáři, kuchařské celebrity nebo prodejci fish&chips.

TrawlerOvšem hlavní sílou změny jste byli Vy - statisíců občanů Evropské unie, kteří podepisovali petice, posílali vzkazy politikům, lobbovali,  tweetovali  nebo podpořili naši kampaň třeba na Facebooku. I vy jste se zasloužili, že dáváme oceánům druhou šanci.  

Důležitou a možná klíčovou úlohu na politické úrovni pak sehráli europoslanci, kteří nově o reformě spolurozhodovali.  Naprostá většina včetně těch českých vždy rozhodně hájili progresivní reformu, která zajistí budoucnost oceánů a rybářství, před partikulárními tlaky lobbistů průmyslových rybářů.     

Posledním hlasováním však jen proces transformace začal. Míč na straně členských států, které musí zajistit, aby přijaté změny byly prosazeny i v praxi. Pro nás tak práce nekončí, protože i nadále je třeba hlídat počínání politiků. Na chvilku si však můžeme oddechnout, zastavit a užívat si pocit dobře odvedené práce.

STAŇTE SE OBRÁNCI OCEÁNŮ I VY...