Expedice Greenpeace na severní pól začala

Novinka - 9 dubna, 2013
Tuto neděli započala dlouho očekávaná expedice na severní pól. Šestnáctičlenný tým, jehož součástí jsou i čtyři odvážní polární ambasadoři, se vydal na náročnou pouť přes zamrzlý Severní ledový oceán. Opustili teplo a bezpečí polární základny Barneo a na lyžích se vydali vstříc třeskutým mrazům a neustálému světlu arktického dne.

Čtyři mladí arktičtí velvyslanci, kteří chtějí jménem všeho živého na Zemi prohlásit Arktidu za chráněné území, pocházejí ze všech koutů světa. Ezra Miller je ze Spojených států, Kiera Kolson z Kanady, Renny Bijoux ze Seychel a Josefina Skerk ze Švédska.

 

Příští pondělí (pokud počasí dovolí) se u severního pólu setkají s několika členy Arktické rady a s jejím předsedou Gustafem Lindem, který je v současné chvíli členem jiné expedice mířící k severnímu pólu. Mladí ambasadoři tak budou mít možnost podělit se s ním o své obavy o budoucnost Arktidy.

Arktická kapsleCílem polární expedice je uložit na mořské dno speciální kapsli se jmény 2,7 milionů arktických obránců. Toto nezničitelné a netoxické pouzdro bude ležet na mořském dně až do roku 2050, kdy bude znovu vyjmuto. Je proto velmi důležité, aby byla uložená data čitelná i v budoucnu. Nejvhodnějším řešením se nakonec ukázala speciální high-tech nanotechnologie, s jejíž pomocí se jména arktických obránců vypálila laserem do skleněných tabulek. Na první pohled vypadají mikroskopická jména téměř 3 milionů lidí jako krásná dekorace, pod mikroskopem jsou však jasně vidět.

Uvnitř kapsle ve tvaru koule je osm samostatných kazet. Ve dvou z nich jsou skleněné tabulky se jmény, ve třetím je ilustrace zobrazující ústup mořského ledu v období 1979 až 2012. Ve čtvrté a páté kazetě je text deklarace na ochranu Arktidy, v šesté jsou jména všech 16 členů týmu Aurora. V sedmé kazetě je pak uložený mikroskop, kterým se jména dají přečíst, a USB paměť, na které jsou jména všech arktických obránců pro jistotu uložena ve 4500 PDF souborech. V osmé kazetě spočívá saténová Vlajka pro budoucnost, jejíž titanové dvojče je umístěno na vrcholku kapsle. Uvnitř koule je vakuum.

Arktická expedice

Koule je vyrobena ze speciálního skla, které působením většího tlaku ještě dále tvrdne. Celou ji obepíná titanový pásek, do kterého jsou vyryta slova Save the Arctic (Zachraňme Arktidu) a citát spisovatelky Arundhati Roy: „Jiný svět není pouze možný, již se k nám blíží. Za tichého dne už slyším jeho dech.“


Při každém pohledu na sever přejme našim polárníkům na jejich daleké a obtížné pouti hodně zdaru a štěstí. Doufejme, že spolu s našimi jmény sem umístí i naději pro příští generace a pro celou naši planetu.