Facebook přechází na obnovitelné zdroje

Novinka - 15 prosince, 2011
Naše kampaň za ozelenění Facebooku, k níž se přidalo přes 700 000 lidí z celého světa, přináší po 20 měsících výsledky! Facebook dnes zveřejnil svůj cíl přejít na čistou energii z obnovitelných zdrojů. Vzkaz dodavatelům energie je jasný: investujte do obnovitelných zdrojů a odeberte si uhlí ze svých přátel.

Odedneška má Facebook jasnou politiku, která říká, že ve svých nových datových centrech – v srdci celé sociální sítě – bude upřednostňovat čistou energii z obnovitelných zdrojů.

Prohlášením to však nekončí. Greenpeace a Facebook budou spolupracovat při propagaci obnovitelných zdrojů a motivovat velké energetické firmy, aby rozvíjely čistou energii. Facebook se také zavázal, že spolu s Greenpeace vytvoří projekty, které umožní uživatelům šetřit energií a využívat její čisté zdroje.

Hnutí za zelený Facebook

Kampaň za ozelenění Facebooku jsme spustili v únoru 2010, krátce poté, co firma oznámila, že hodlá postavit nové datové centrum, které mělo být napájeno elektřinou vyrobenou převážně z uhlí. Stovky tisíc lidí se na celém světě zapojily do úsilí přimět Facebook, aby energii pro nové obří centrum čerpal z obnovitelných zdrojů.  Ve všech místech, kde má Facebook pobočky, se lidé přidávali k dobrovolníkům Greenpeace. A nechyběli mezi nimi ani čeští uživatelé!

Jakou barvu má tvůj mrak?

Množství energie potřebné k napájení datových center, která zajišťují např. provoz webových stránek nebo on-line služeb pro internetové firmy jako Facebook, Apple, Microsoft, Twitter a další velké počítačové společnosti, je obrovské. Celkem činí přes 2 % spotřeby elektřiny ve Spojených státech a předpokládá se, že každým rokem poroste o 12 nebo i více procent.

Tomuto modelu, kdy jsou poskytované služby či programy uloženy na serverech a uživatelé k nim mohou prostřednictvím internetu přistupovat prakticky odkudkoliv, se říká „cloud computing“. Videa, fotky a další data, která jsou uložena v datových centrech, se z nich přenášejí do domovů a kanceláří v reálném čase.

Kdybychom srovnávali jejich spotřebu energie se spotřebou jednotlivých států, ocitly by se na pátém místě na světě. Často jsou napájeny ze směsice energetických zdrojů, které zahrnují i uhlí – nejšpinavější zdroj energie a největší zdroj emisí oxidu uhličitého.

Kdo další přejde na zelenou energii?

Velké internetové firmy tak mohou vyslat jasný a silný signál energetickým firmám a investorům, že dávají přednost obnovitelným zdrojům a podporují energetickou revoluci. Tak, jak to dnes ukázal Mark Zuckerberg.

Zapojte se i vy!

Tento velký krok se podařilo učinit díky všem, kteří přidali svůj hlas.

Lidé se po celém světě vyjadřovali za zelený Facebook pomocí fotografií, vtipů, peticí, videí, hudby či tance. Společně jsme také dosáhli Guinnessova rekordu: nejvíc komentářů na Facebooku za 24 hodin.

A teď máme společně skvělou příležitost říct, že se nám to po téměř dvou letech podařilo. A začít můžeme právě na Facebooku! Sdílejte se svými přáteli tuto novinku!