Aktivisté Greenpeace vyzývají špičky evropského byznysu: buďte klimatickými lídry

Greenpeace zablokovalo přístup firmám, které brzdí ochranu klimatu

Novinka - 18 května, 2011
Přes 170 aktivistů zablokovalo dnes ráno vchody do bruselského konferenčního centra, kde probíhá zasedání špiček evropského byznysu. V duchu podtitulu setkání „Evropa ve světě: vůdčí nebo zaostávající?“ aktivisté odepřeli přístup delegátům firem, které zaostávají a odmítají vyšší klimatické cíle v ochraně klimatu. Zároveň přivítali ty firmy, které se vyslovily pro podporu navýšení cíle EU na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 z 20 % na 30 % (oproti úrovni v roce 1990). 8 aktivistů vyvěsilo proti vchodu obrovský transparent s logy firem, které 30 % cíl veřejně podpořily a těmi, které jej sabotují.

AKTUALIZACE: 8 lezců s velkým transparentem vydrželo na místě konference až do večerních hodin a nebyli zadrženi. 9 dalších lezců, zadržených během dne, bylo propuštěno.

Aktivisté Greenpeace vyzývají vrcholné představitele evropského byznysu, aby se stali klimatickými lídry a podpořili zvýšení redukčního cíle EU pro emise skleníkových plynů na 30 %. Přístup na summit evropských špiček byznysu zablokovali firmám, které brzdí ochranu klimatu.

Podporu navýšení redukčního cíle na 30 % podporují mimo jiné velké firmy jako Google, Unilever, Danone, Philips nebo Allianz. Takový závazek totiž představuje poskytnutí jistoty pro investice do zelené ekonomiky a zároveň posílí globální konkurenceschopnost Evropy. Konkurence v Číně a USA velké investice do čistých technologií provedla a dostává se v těchto moderních odvětvích do vedení.

Navzdory silným argumentům ze strany byznysu ve prospěch ambicióznějšího redukčního cíle EU některé firmy jako Microsoft, BP, Volkswagen nebo Maersk evropskou zelenou ekonomiku brzdí. Jejich zástupcům proto aktivisté Greenpeace v oblecích a s aktovkami vstup na konferenci uzavřeli.

Lenka Pipková, koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace ČR k tomu uvedla: "Evropa se nachází na křižovatce: může vykročit směrem ke konkurenceschopné moderní ekonomice a energetice, nebo se vřadí mezi méně rozvinuté a postupně stále více zaostávající země. Máme možnost volby a evropský byznys si musí vybrat, zda bude zaostávat a oslabovat tak evropskou konkurenceschopnost, nebo se stane lídrem podporujícím moderní zelenou ekonomiku prostřednictvím 30 % klimatického cíle EU.

V červnu budou evropští ministři projednávat zastaralý 20% klimatický cíl Evropské unie. Vlády po celém světě sledují, zda bude evropský redukční cíl navýšen před klimatickým vyjednáváním OSN, které se uskuteční letos v listopadu v Jižní Africe. Z řady studií vyplývá, že 30 % klimatický cíl může zvýšit naše možnosti zabránit nebezpečným změnám klimatu, stimulovat investice do evropské zelené ekonomiky a zvýšit evropský hrubý domácí produkt až o 620 mld. € do roku 2020.. To zároveň povede k vytvoření několika miliónů pracovních míst.

Tento měsíc se ke skupině progresivních klimatických lídrů přidaly velké značky jako IKEA, MANGO nebo skupina PPR (v jejímž portfoliu jsou např. značky Puma či Gucci). Greenpeace nyní vyzývá evropské firmy, aby následovaly jejich příkladu a veřejně se vyslovily ve prospěch inovace a zeleného růstu a podpořily snížení emisí skleníkových plynů o 30 procent do roku 2020 oproti úrovni v roce 1990. To by mělo být prvním krokem ke 40 % emisnímu cíli pro všechny rozvinuté země, jehož smyslem je udrže růstu globální teploty pod 2 °C a předejít katastrofálním dopadům globálních změn klimatu.

ČTĚTE VÍCE: Rozkol v průmyslové lobby: přední firmy chtějí více snižovat emise CO2