Greenpeace ČR vyzývá Gazprom: ukončete špinavou hru s Arktidou

Novinka - 18 listopadu, 2013
„Osvoboďte naši Arktickou 30“, to je vzkaz, který v neděli poslali Greenpeace Gazpromu, přímo na hokejovém utkání. Aktivisté Greenpeace v pražské Tipsport aréně rozvinuli 14 metrů velký transparent krátce po začátku poslední třetiny zápasu KHL (Kontinentální hokejová liga) mezi Gazpromem sponzorovanými týmy Avantgard Omsk a Lev Praha.

Greenpeace ČR vyzývá Gazprom: ukončete špinavou hru s Arktidou

Greenpeace požaduje, aby Gazprom (ruská státní těžařská firma a sponzor obou týmů) ukončil přípravu na riskantní těžbu ropy v ekologicky citlivé Arktidě. Zároveň žádá okamžité propuštění všech 28 členů posádky lodi Arctic Sunrise a dvou nezávislých novinářů, kteří jsou už 2 měsíce ve vazbě v Rusku kvůli pokojnému protestu u ropné plošiny Gazpromu v Pečorském moři.
Svobodu pro zadržené ochránce Arktidy požadoval i lední medvěd, který usedl na trestnou lavici. Průběh zápasu nebyl protestem Greenpeace nijak narušen.

Greenpeace ČR vyzývá Gazprom: ukončete špinavou hru s Arktidou

Image ruského těžařského gigantu Gazprom je silně pošramocená: historie jeho prohřešků vůči životnímu prostředí, zvláště pokud jde o úniky ropy, je odstrašující. V Rusku dochází každoročně k úniku 30 milionů barelů ropy, tedy šestkrát více, než uniklo při havárii Deepwater Horizon v Mexickém zálivu v roce 2010. Navíc každých 18 měsíců uniknou více než 4 miliony barelů ropy přímo do Severního ledového oceánu. V případě havárie při těžbě v Arktidě by možná kontaminace zasáhla oblast otevřeného moře o rozloze 140 000 km2 (což je víc než rozloha České republiky a Slovenska dohromady) a přes 3 000 km pobřeží. Ohrožená oblast zahrnuje i tři chráněné oblasti vzdálené pouhých 50 až 60 km od ropné plošiny Prirazlomnaja.

Podobně otřesné je to s bezpečností – 53 úmrtí na ropné plošině v roce 2011. Přesto chce být Gazprom první firmou, která začne těžit ropu v ledových vodách Arktidy. Do vylepšení svého PR a očištění svojí značky proto Gazprom pumpuje obrovské peníze. Sponzoruje sport i umění – od fotbalu, přes hokej, jachtařské závody, až po výstavy nebo baletní představení. Snaží se tak koupit to, co zoufale postrádá – důvěryhodnost.

v Tipsport Aréně při zápase Kontinentální hokejové ligy mezi celky Lev Praha a Avamgard Omsk.

Greenpeace požaduje, aby Gazprom opustil své plány na nebezpečnou těžbu ropy v Arktidě a propuštění našich kolegů, lidi, kteří na tyto problémy upozorňovali poklidným protestem. Věříme, že hokejoví fanoušci mají právo vědět, co je sponzor jejich oblíbeného týmu zač!