Boj za záchranu Arktidy začíná: Greenpeace blokuje vrtnou plošinu u Nového Zélandu

Novinka - 21 února, 2012
Greenpeace dnes zastavilo vrtnou loď najatou společností Shell, která měla vyplout z Nového Zélandu do Arktidy, aby tam zahájila průzkumné ropné vrty. Záměr Shellu pátrat u pobřeží Aljašky po podmořských zásobách ropy ohrožuje křehkou arktickou přírodu.

Aktivisté z novozélandské pobočky Greenpeace vylezli na palubu lodi, která má v Arktidě vyhloubit pět průzkumných vrtů. Umístili na vrtnou konstrukci plošinu, na níž jsou schopni vydržet i několik dní, aby tak zabránili vyplutí. Akce se účastnila i populární herečka Lucy Lawles, známá především jako seriálová bojovnice Xena.

„Tuto akci jsme dnes podnikli proto, abychom Shellu zabránili v těžbě ropy v Arktidě. Případná ropná havárie by totiž naprosto zničila tamní křehkou přírodu. Následky ropné katastrofy by navíc nebylo možné zlikvidovat,“ vysvětlil Nick Young z Greenpeace Nový Zéland. „Shell  riskuje na Aljašce horší katastrofu, než jakou byla havárie Deepwater Horizon v Mexickém zálivu.“

Shell je první velkou mezinárodní ropnou společností, která se významněji zabývá myšlenku těžit ropu právě v Arktidě. Pokud by jeho vrtná loď letos v létě narazila na ropu, další naftařské koncerny by velmi rychle přišly s multimiliardovými projekty na další ropné vrty a ropná horečka v Arktidě by se rozhořela naplno.

Proč blokáda vrtné lodi? 

Tím, že dnes znemožnili odplutí vrtné lodi, zkrátili aktivisté firmě Shell již beztak krátké časové období, kdy může v Arktidě provádět vrtné práce. Velmi nízké teploty, extrémní počasí a velká odlehlost oblasti představují podmínky, v nichž by byla likvidace ropné havárie nemožná. Podle vysoce postaveného zaměstnance jedné kanadské firmy, která se specializuje na likvidaci ropných havárií, „v současné době nevíme o žádném řešení nebo metodě, které by dokázaly odstranit ropu (po ropné havárii) z Arktidy“.

Celkové odhadované zásoby ropy v Arktidě by přitom vystačily na pokrytí současné globální poptávky po ropě na pouhé tři roky. Vytěžení těchto zásob by však významně přispělo k emisím oxidu uhličitého a představovalo by závažné riziko pro místní ekosystém.

„Firmy jako Shell využívají toho, že v Arktidě taje mořský led, aby se pokusily vytěžit ještě víc fosilního paliva, které je jednou z příčin globální klimatické krize,“ řekl Nick Young. „Musíme se zbavit své závislosti na fosilních palivech a miliardy investované do těžby špinavé ropy nasměrovat do oblasti účinnosti motorů vozidel a vývoje nových, čistých technologií. Tímto způsobem můžeme chránit Arktidu, bojovat se změnou klimatu a pomocí pracovních míst v oblasti čistých technologií nastartovat novou prosperitu.

Podle Americké agentury pro geologický průzkum (US Geological Survey) se v Arktidě skrývají ropné zásoby o objemu asi 90 miliard barelů, což je přibližně 13 % neobjevených světových zásob. 70 % z nich by se mělo nalézat v pěti arktických regionech - Aljaška, oblast Canning-Mackenzie Margin, východní Grónsko, východní šelf Barentsova moře a západní Grónsko.  84 % potenciálních zásob ropy se nachází mimo pevninu. 

Více podrobností o plánech Shellu v Arktidě najdete zde:

Odešlete email Shellu, aby se vzdal svých ropných plánů v Arktidě

Více informací o těžbě ropy v Arktidě

Fotografie z akce na Flickru

Rizika a možné dopady těžby ropy v Arktidě (PDF)

Záměr zničit Arktidu, aneb Shell a ropný průzkum u Aljašky (PDF)