Greenpeace přebírá kontrolu nad firmou Shell

Novinka - 13 července, 2012
Greenpeace v pátek ráno převzalo kontrolu nad firmou Shell, kdy se ředitelka nizozemských Greenpeace Sylvia Borren přestěhovala do kanceláře bývalého CEO Shell Petera Vosera.

70 aktivistů Greenpeace zablokovalo vchody do sídla společnosti Shell v Haagu, aby zabránilo stovkám zaměstnanců pokračovat v jejich práci na rizikových ropných vrtech v Arktidě.

Ředitelka Borren bude nyní pracovat na přípravě čisté firemní strategie pro firmu Shell."Shell tvrdí, že je ekologicky smýšlející ropná společnost, ale ve skutečnosti investuje do rizikových projektů, které mají vytlačit poslední kapky ropy ze země," řekla Borren.

"Tyto vrty by mohly pro zranitelnou Arktidu skončit katastrofou. Proto jsem se jako nová ředitelka rozhodla, že Shell okamžitě zastaví tyto nebezpečné plány a investuje miliardy ze zisku do čisté energie jako je větrná, sluneční nebo vodní."

Shellu byl nedávno udělen souhlas k zahájení svých průzkumných vrtů v aljašské Arktidě, a to navzdory tomu, že vládní agentura varovala, že v průběhu těžby existuje hrozba ropného úniku.

"Pokud pro Arktidu neznamenají konec klimatické změny, únik ropy zcela jistě ano," řekla ředitelka Borren.   Společně s Greenpeace už více než 800.000 lidí požádalo o to, aby byla Arktida chráněna. Mezi nimi osobnosti jako Paul McCartney, Jude Law a Radiohead.

I vy se můžete připojit ke kampani na www.savethearctic.org.