Hotovo. Tucet bloků ledu z Grónska dorazilo do Paříže

Novinka - 4 prosince, 2015
V Paříži při probíhající klimatické konferenci byla nainstalována umělecká skulptura tvořená dvanácti bloky ledu. Byly odsekány z Grónského ledovce.

Dvanáct bloků ledu o hmotnosti kolem 80 tun, které se před několika týdny vydaly do Paříže, byly nainstalovány na pařížském náměstí Place du Panthéon.

Původní hmotnost ledu, který zde má v podobě jakési Ledové hlídky (Ice Watch) "sledovat" jednání o klimatu, činila přibližně sto tun.

4. prosince 2015

Na pařížské náměstí Place du Panthéon byly naaranžovány kusy grónského ledu. Reprofoto The New York Times

Instalaci kontroverzního díla, jehož převoz si podle propočtů vyžádal uvolnění asi 30 tun oxidu uhličitého do ovzduší, provedl dánský umělec Olafur Eliasson.

"Vím, že si někteří lidé si myslí, že je lepší nedělat takové projekty," uvedl Eliasson s přihlédnutím k výše uvedenému faktu.

Podle něj ale je instalace tajícího ledu v Paříži velmi důležitá. Jeho tání a zánik uvidí totiž velmi mnoho osob.

"Pokud se zamyslíte nad tím, kolik diplomatů a delegátů se kdy vydalo do Grónska pozorovat klimatické změny, pak tato instalace bude mít mnohem větší dopad," myslí si organizátor akce Didier Saulnier.

4. prosince 2015

Grónský led cestoval lodí v mrazících kontejnerech dánského Aalborgu, poté kamiony do Paříže.

Neměl Eliasson spíše použít zmrzlou pařížskou vodu k vytvoření podobného díla, než do Paříže vozit kontejnery plné ledu, které urazily trasu dlouho několik tisíc kilometrů? I na to se ho zeptal deník The New York Times.

"Grónský led při tání téměř hraje, opravdu se vás tato scenérie dotkne," říká Eliasson, který věří, že díky pozvolna zanikajícím ledovým blokům si lidé uvědomí, že globální oteplování se týká všech.