Hotel pohání energie z vody a slunce

Novinka - 3 května, 2017
Podnikatel a bývalý automobilový závodník David Kostruh převzal před lety polorozpadlý mlýn v katastrofálním stavu a vybudoval z něj příjemný a moderní hotel.

Rozhodl se zachovat starou vodní elektrárnu z roku 1932, kterou pohání někdejší mlýnský náhon, a přidal k ní ještě střešní solární panely. Díky obnovitelným zdrojům tak vyrábí zhruba tolik elektrické energie, kolik provoz hotelu potřebuje.  Elektřinou přitom i topí a napájí jimi elektromobily své rodiny i svých hostů.

PODEPIŠTE VÝZVU ZA ENERGETICKÁ PRÁVA OBČANŮ

:. David Kostruh vybudoval z mlýna moderní hotel, který využívá ebnovitelných zdrojů energie. (c) Greenpeace - Petr Zewlakk Vrabec

„Vodní elektrárna tady už byla a je to taková místní atrakce. Museli jsme ji trochu oprášit a napojit na moderní systém, aby splňovala dnešní předpisy, ale její srdce je stále původní,“ ukazuje nám majitel hotelu útroby strojovny. Úplně původně odsud vedl řemen do vedlejší místnosti, kde rozhýbával složité soukolí mlýnského stroje. V místnosti, kde se mlelo obilí na mouku, dnes najdete hotelovou restauraci. Velkou výhodou vodní elektrárny je fakt, že může jet s nezměněným výkonem nepřetržitě, nicméně pokud jsou obsazené i pokoje přímo nad ní, Kostruh ji na noc vypíná. „Přece jenom je ta elektrárna v pohybu, otřásá se a vydává zvuky, takže hosté by se asi moc nevyspali,” říká.

Solární panely na střeše hotelu mají kapacitu 66 kW. K jejich instalaci vedly Kostruha ekonomické důvody. Spočítal si, že se investice vrátí a že dává smysl. Přestože je nyní bilančně na svém a dokáže vyrobit tolik energie, kolik potřebuje hotel i dva elektromobily, je stále připojený k síti a občas si vypomůže, hlavně kvůli hostům. „Když máte jen klasickou domácnost, přizpůsobíte se bez problémů časům, kdy elektřinu máte. Ale hoteloví hosté mají jiné potřeby. Třeba byli celý den pryč a potřebují si v místnosti zatopit, nebo nabít počítač,“ vysvětluje majitel hotelu.

:. Vodní elektrárna pochází z roku 1932. (c) Greenpeace - Petr Zewlakk Vrabec

Přebytečnou elektřinu, kterou zrovna hotel nepotřebuje, prodává Kostruh za drobné do sítě. Za vyšší částky si pak kupuje elektřinu v době, kdy ji má nedostatek. Přes 90 procent energie ovšem spotřebuje na místě, takže mu tento nepoměr příliš nevadí.

Lukáš Hrábek