Hurikán Isaac vyplavil na pobřeží ropu z Mexického zálivu

Novinka - 7 září, 2012
Kam se poděla všechna ta ropa, která unikla z havarovaného vrtu Deepwater Horizon? Zdálky se může zdát, že prostě zmizela. Je pryč. Ale hurikán Isaac vyplavil ropnou katastrofu opět na povrch. Na pobřeží států Alabama, Mississippi a Louisiana přinesla voda kuličky dehtu.

Ropa a rákosí vyplavené hurikánem Isaac na ostrově Ship Island ve státě Mississipi.

 

Výzkumný tým americké pobočky Greenpeace se připojil k pracovníkům organizace Gulf Restoration Network a společně nyní zkoumají dopady vyplavené ropy na ostrůvky Ship Island u pobřeží Mississipi.

Ropa a rákosí vyplavené hurikánem Isaac na ostrově Ship Island ve státě Mississipi.

 

Hurikán zaplavil rozsáhlé území ropou a kuličkami dehtu v místě, které bylo před dvěma lety nejvíc zasaženo únikem ropy z plošiny firmy BP Deepwater Horizon. Neworeleanský deník Times-Picayune informoval, že Louisiana kvůli tomu uzavřela dvanácti mílové pásmo pobřeží Zálivu.

Člen výzkumného týmu Greenpeace, Jesse Coleman, odebírá vzorky ropy vyplavené huriákem Isaac na na ostrově Ship Island ve státě Mississipi.

 

Greenpeace dokumentovalo lokalitu Ship Island v říjnu 2010, tedy několik měsíců po ropné katastrofě hlubokomořského vrtu Deepwater Horizon. Přijet po dvou letech zpět a vidět na pobřeží opět tolik ropy je smutným mementem, že vyčistit velkou ropnou skvrnu na moři je prostě nemožné. Místní úřady odhadují, že v Mexickém zálivu stále zůstává až jeden milion barelů ropy, a zároveň vyzývají americkou Agenturu ochrany životního prostředí a Národní úřad pro oceán a atmosféru, aby objasnili, jak se vypořádají se zbývajícím znečištěním z havárie v roce 2010.

7. září 2012

Ropa vyplavené hurikánem Isaac na ostrově Ship Island ve státě Mississipi.

 

Je jasné, že ropa z havárie Deepwater Horizon bude mít na pobřeží Mexického zálivu dlouholeté dopady a ropa z těchto vod hned tak nezmizí. Jediný spolehlivý způsob, jak se takové zkáze vyvarovat je mořské vrty vůbec neotevírat.

Více fotografií najdete na Flickru Greenpeace USA.