Indie maže z mapy pobočku Greenpeace. Vadí boj proti spalování uhlí

Novinka - 9 listopadu, 2015
Organizace Greenpeace přišla v Indii o registraci. Oficiálně se tak stalo z daňových důvodů. Podle tajné zprávy, která unikla indické zpravodajské službě, však úřadům vadí boj Greenpeace proti klimatickým změnám.

Stovky lidí, které Greenpeace v Indii zaměstnává, pravděpodobně přijdou o místo. Nemluvě o tom, že se kontroverzním plánům indické vlády a těžebních společností nebude mít kdo postavit. Nelíbí se vám to? Postavte se za naše kolegy a za svobodu slova v Indii.

Oficiálním důvodem, proč vláda indickou pobočku Greenpeace maže ze seznamu registrovaných spolků, jsou nelegální daňové optimalizace.

Velmi vysoká úroveň znečištění ovzduší v indických městech poškozuje zdraví jejich obyvatel. FOTO: Greenpeace / Sudhanshu Malhotra

:. Velmi vysoká úroveň znečištění ovzduší v indických městech poškozuje zdraví jejich obyvatel. FOTO: Greenpeace / Sudhanshu Malhotra

To však Greenpeace rezolutně popírá. Nutno podoktnout, že právě z tohoto důvodu už v Indii přikázali od letošního dubna rozpustit skoro 9000 nevládních organizací, které jsou finančně podporovány ze zahraničí.

Je to kvůli uhlí

Tajná zpráva pocházející z vládní špionážní agentury, na kterou se odvolává britský zpravodajský server The Guardian, ale hovoří o něčem zcela jiném.

Popisuje se v ní například to, že boj Greenpece a dalších nevládních organizací údajně obírá Indii o zhruba 3 procenta z možného růstu HDP ročně.

Greenpece v minulosti vyzvala Indii, aby zakázala klasické žárovky. Úsporné verze ušetří desítky milionů tun na emisích oxidu uhličitého.

:. Greenpeace v minulosti vyzvala Indii, aby zakázala klasické žárovky. Úsporné verze ušetří desítky milionů tun na emisích oxidu uhličitého. FOTO: Greenpeace

Greenpeace v Indii ostře vystupuje proti dalšímu znečisťování životního prostředí, které zde již nyní na některých místech patři k nejhorším na světě.

Z tohoto důvodu se snaží například potlačit kácení lesů či další těžbu, dovoz a spalování uhlí.

Terčem environmentálních nevládních organizací se v Indii stávají také uranové doly či boj se záplavou elektronického odpadu.

Spotřeba nerostných surovin prudce roste

Podle IEA (International Energy Agency) zvýší Indie svou spotřebu uhlí do roku 2035 dvojnásobně a kolem roku 2020 se stane největším světovým spotřebitelem této komodity.

Mnoho ze 400 milionů Indů vydělává kolem 40 korun denně. Jejich život závisí na denním shánění čerstvých potravin a pitné vody, píše deník Kentucky.com.

To je však stále v prostředí, která je čím dále tím více znečištěno, těžší a těžší, dodává deník.