Borneo je v plamenech. Nejen orangutanům mizí životní prostor

Novinka - 7 října, 2015
Šokující snímky a záběry, které pořídili výzkumníci organizace Greenpeace, ukazují masivní požáry deštných pralesů v Indonésii.

Záznam byl pořízen na kraji národního parku Gunung Palung v Borneu, který obývá bezpočet nejrůznějších živočichů a rostlin. Záběry ukazují plameny šlehající z území poblíž palmových plantáží.

Plantáže jsou výsledkem desítky let trvající ilegální těžby a neudržitelného zemědělství, které v oblasti probíhá. Území dosud obývá ohrožená populace orangutanů.

Smrtící požáry zachvátily deštěné pralesy na Borneu a Sumatře. Jsou důsledkem dlouhodobé destrukce životního prostředí.

:. Smrtící požáry zachvátily deštěné pralesy na Borneu a Sumatře. Jsou důsledkem dlouhodobé destrukce životního prostředí.

V červenci a srpnu monitorovali výzkumníci Greenpeace podobné požáry, které se rozšířily v národním parku Tesso Nilo.

Oblast byla dříve zdevastována zemědělci a těžaři. Jde přitom o areál, ve kterém žijí vzácní tygři.

Motocyklista projíždí provincií West Kalimantan, která je zahalena v dýmu.

:. Motocyklista projíždí provincií West Kalimantan, která je zahalena v dýmu.

"Vláda se připravuje na jednání v Paříži, které by mělo zachránit svět od katastrofáního oteplování. Indonésie je ale v plamenech už dnes. Zástupci země by neměli nadále přivírat oči nad ničením zdejší země, ve které se polovina populace musí vypořádat s následky takových činů," uvedl za Grenpeace Bustar Maitar.

Požáry pralesů představují pro jihoasijskou populaci velké zdravotní riziko. Odhaduje se, že ročně kvůli následkům požárů zemře kolem 110 000 lidí. Viníkem jsou například respirační onemocnění.

Roušky musejí nosit nejen děti.

:. Roušky na ochranu před znečištěným vzduchem musejí nosit nejen děti.

Podle ekologů jsou požáry také významným zdrojem skleníkových plynů, které přispívají k oteplování planety.

"Společnosti musejí obětovat ekonomické zisky. S každým, kdo kácí pralesy, musí být ukončena obchodní spolupráce," dodal Maitar.