Indonésie koná: Nedovolí zakládání nových palmových plantáží

Novinka - 15 dubna, 2016
Dočasný zákaz zakládání nových plantáží palmy olejné a otevírání dolů nerostných surovin. Indonésie se odhodlala k nečekanému kroku.

Zprávu potvrdil mluvčí indonéského prezidenta Joko Widoda. Zákaz by měl vstoupit v platnost ještě tento rok. Zatím však není známo, jak dlouho bude trvat.

Dopady dočasného zákazu, který by měl přerušit zakládání nových palmových plantáží a také otevírání dalších těžebních jam, nemají být pro výkon indonéské ekonomiky zničující.

Alespoň v to doufá Widodo, podle něhož mohou existující majitelé plantáží "zdvojnásobit svou produkci, pokud budou hospodařit efektivněji."

Obavy jsou na místě

Zástupci environmentálních skupin včetně Greenpeace oznámení indonéského prezidenta přivítali. Zároveň však vyjádřili obavy o naplnění takových slibů.

Podle expertů má totiž prezidentský dekret nižší právní váhu a nemusí být striktně dodržován.

15. dubna 2016 Tropická rostlina

Tropická rostlina v srdci národního parku Tanjung Puting. Po dubnovém oznámení indonéského prezidenta sbude možná její domovina zachráněna.

Greenpeace přitom upozorňuje na současný zákaz udělování nových zemědělských koncesí na rašeliništích a vybraných lesních úzamích, který není adekvátně dodržován.

"Existující zákazy nejsou dodržovány, prezidentské dekrety nemají zuby," míní Kiki Taufik, environmentální expert Greenpeace.

Autor: adr