Indonésie uvaluje daň na palmový olej. Export se sníží

Novinka - 28 dubna, 2016
Indonésie od května zdaní tunu palmového oleje. Podle analytiků oslovených agenturou Reuters takový krok sníží množství vyvážené suroviny a rovněž výnosy producentů.

Daň za každou tunu palmového oleje by se měla pohybovat na úrovni tří dolarů. S ohledem na platné exportní clo ve výši 50 dolarů za tunu oleje tak jde o 53 dolarů, které navyšují cenu každé tuny, která zamíří z Indonésie k dalšímu zpracování.

To podle analytiků citelně zdraží surový palmový olej. Konkurenční malajsijští producenti jsou přitom zatíženi menšími daněmi - k tuně oleje musejí přičítat pouze 32 dolarů.

"Nákupčí a prodejci to samozřejmě zohlední," míní analytik Alan Lim, kterého citoval zpravodajský server Reuters.

28. dubna 2016 Plantáž palem olejných

Plantáž palem olejných, které vyrůstají na územích spravovaných společnosti IOI v západní části Bornea.

Díky vývozu palmového oleje získal loni indonéský rozpočet přibližně 15,4 miliard dolarů, tedy asi 370 miliard korun. O pět let dříve šlo o 12,9 miliard dolarů (přibližně 310 miliard korun). Větších exportních zisků dosahuje země už jen díky vývozu fosilních paliv.

Březnový vývoz indonéského palmového a palmojádrového oleje poklesl ve srovnání s únorem o 24 procent. Výroba se snížila o 6,4 procenta. Zvýšila se však hodnota suroviny. Cena tuny palmového oleje by v měsíci květnu měla dosáhnout 754,1 dolarů (asi 18 100 Kč), v dubnu to bylo jen 682,32 dolarů (asi 16 400 Kč).

Environmentální škody způsobené požáry indonéských deštných pralesů a rašelišť, které ustupují palmovým plantážím, se odhadují na přibližně 16 miliard dolarů. Smog každý rok zabíjí odhadem na 110 000 lidí žijích v jihovýchodní Asii. Mnoho obyvatel si stěžuje na problémy se srdcem, plícemi, postižené jsou také novorozené děti.

Kvůli nelegální těžbě dřeva měla Indonésie v posledních deseti letech přijít o dalších přibližně 9 miliard dolarů.

Autor: adr

Témata