Dočkají se pralesy a rašeliniště ochrany? Indonéský prezident to přislíbil

Novinka - 1 prosince, 2015
Na klimatické konferenci v Paříži zazněla dlouho očekávaná slova indonéského prezidenta Joko Widoda. Přislíbil zde větší ochranu pralesů a rešelinišť.

Neustále se opakující požáry indonéských pralesů a rašelinišť, které jsou zaviněny lidskou rukou, by mohly být brzy u konce.

Indonéský prezident Joko Widodo během řeči na klimatické konferenci v Paříži sdělil, že jeho země začne k ochraně pralesů a rašelinišť implementovat takzvanou "One Map" politiku.

1. prosince 2015

Indonéský prezident Joko Widodo převzal na klimatické konferenci v Paříži petiční banner se stovky tisíc podpisů proti devastaci pralesů a rašelinišť.

Tento systém, který umožňuje přesně určit komu patří jaká půda, není ničím novým - zavést se ho snažila již dřívější indonéská administrativa. Až nyní se však dostane ke slovu.

Indonéská vláda si od nasazení One Map slibuje odstranění četných územních sporů a nesrovnalostí, které vznikaly kvůli použití různých zeměměřičských dat.

"Musíme učinit rozsáhlá opatření," říká Widodo

Widodo dále prohlásil, že bude zavádět další opatření zabraňující kácení pralesů. Chce také revidovat povolení k dalšímu využívání rašelinišť.

"Jako země, která má jedny z nejrozsáhlejších pralesů na naší planetě, jsme zde právě dnes, abychom učinili patřičná opatření," dodal Widodo.

Indonésie čelí v poslední době velmi ostré kritice jak od obyvatel, tak četných aktivistů, kteří zemi obviňují z nedostatečné ochrany přírodního bohatství a ze znečišťování ovzduší.

Indonésie: jeden z největších znečišťovatelů ovzduší

"Prezident Indonésie se snaží vypořádat s emisemi. Ale jeho snahu zachránit pralesy a rašeliniště může ztroskotat na tom, že neoznámil žádné nové zákony na ochrnau přírody," míní odborník Greenpeace Teguh Surya.

Země byla kvůli četným požárům dokonce letos vyhlášena za světově největšího producenta skleníkových plynů.