Jak čistá jsou tvá data?

Novinka - 18 dubna, 2012
Kontrola e-mailů, ukládání hudby, sdílení fotografií či update statusu – pro řadu z nás neodmyslitelná součást komunikace s přáteli a rodinou. Všechna svá data máme neustále po ruce „někde na internetu“. Přemýšleli jste ale někdy o tom, kde se vlastně všechen ten obsah nachází?

Za vším stojí fenomén jménem „cloud“ umožňující vzdálený přístup k datům přes internet, kdykoli a odkudkoli. Firmy, které nám cloudové služby nabízejí, uchovávají všechna data v obrovských datových centrech. Problém je ale v tom, že data centra spotřebovávají obrovské množství energie, která většinou pochází ze špinavých zdrojů, jako je uhlí nebo jádro. A jejich spotřeba každým rokem rapidně narůstá.

Čísla & fakta

  • Pokud bychom vzali spotřebu všech cloudů a vřadili ji do žebříčku spotřeby elektřiny jednotlivých států, ocitly by se na pátém místě na světě (stav k roku 2007)
  • Podle současného trendu bude v roce 2020 energetická spotřeba datových center trojnásobná 
  • Očekává se, že do roku 2020 dosáhnou investice v sektrou cloud-computingu téměř půl miliardy dolarů a množství digitálních informací se bude 50krát vyšší
  • Datová centra jsou někdy tak velká, že je můžete vidět z vesmíru a spotřebovávají obrovské množství elektřiny – některá skoro tolik, jako 250 000 evropskách domácností

Cloudy jsou bezesporu praktická věc a naštěstí přitom vůbec nemusí škodit naší planetě. Cloud může být napájen čistou energií z obnovitelných zdrojů. Že je to možné, dokazuje řada firem, jako třeba Google, Yahoo či Facebook, které již podnikají kroky k tomu, aby jejich datová centra byla zásobována čistou energiía to i díky kampani Greenpeace a zapojení uživatelů po celém světě.

Jak jsou na tom ostatní internetové firmy, které nám každý den nabízejí své služby? Greenpeace včera vydalo novou studii "Jak čistý je tvůj cloud?", která posuzuje 14 internetových firem a zdroje elektrické energie pro jejich více než 80 datových center. Z výzkumu vyplývá, že rostoucí spotřeba elektřiny pro využívání internetu je většinou pokrývána ze špinavých zdrojů, zejména z uhlí.

Studie: "Jak čistý je tvůj cloud?"

Greenpeace již od roku 2010 vyzývá všechny velké IT firmy, aby daly jasně najevo, kolik energie a z jakých zdrojů se každodenně ukrývá za jejich internetovými službami. Google, Yahoo nebo Facebook ukázaly, že změna je možná.

Světoznámé firmy, jako je Apple, Amazon či Microsoft, však v přístupu k čisté energii značně zaostávají a při stavbě svých nových datových center volí coby zdroj energie uhlí či jádro. Greenpeace se proto bude snažit přesvědčit je, že čistá energie je rozhodně lepší volba. 

Zajímá vás probletika IT životního prostředí? Podívejte se do sekce o zelené elektronice a IT sektoru.