Poražený Shell aneb jak lidé vyhráli nad megakorporací

Novinka - 8 října, 2015
Když Shell oznámil, že končí s těžebními operacemi v Arktidě, miliony lidí z celého světa propukly v jásot. Jaké důvody vedly firmu k tak nelehkému rozhodnutí?

Kontroverzní plány společnosti Shell těžit ropu v Arktidě představovaly podle ekologů velké riziko pro zdejší přírodu.

Na konci září už však bylo jasné, že alespoň pro tentokrát je část Arktidy před těžaři zachráněna. Shell své velkolepé plány týkající se arktické ropy opustil. A to i přes to, že ve zdejších ledových vodách utopil v investicích přes sedm miliard dolarů.

Zástupci Shellu se snažili veřejnost přesvědčit, že hlavní motivací k opuštění Arktidy byly ekonomické důvody, tedy nízké ceny ropy na světovém trhu, vysoké náklady na těžbu a ropa o nízké kvalitě, kterou dříve Shell objevil na Aljašce. Ale bylo tomu opravdu tak?

V Londýně si došla obří medvědice Aurora, největší medvěd na světě velikosti dvoupatrového autobusu, postěžovat přímo před globální sídlo firmy Shell.

:. V Londýně si došla obří medvědice Aurora, největší medvěd na světě velikosti dvoupatrového autobusu, postěžovat přímo před globální sídlo firmy Shell. 

Jak totiž informovaly respektované deníky Financial Times a The Guardian, existovaly také jiné důvody, které Shell vyhnaly z Arktidy.

"V kuloárech se zástupci firmy vyjádřili, že protesty lidí měly větší dopad než původně očekávali. Značně navíc poškodily reputaci firmy," napsali zpravodajové výše zmíněných deníků.

Je nutné dodat, že se proti Shellu vytvořila v poměrně krátké době široká opozice tvořená více než sedmi a půl miliony lidí z celého světa.

Nabízíme souhrn nejdůležitějších okamžiků a důvodů, které společně s miliony lidí pomohly přesvědčit Shell o tom, že kopat v Arktidě nebude úplně tím nejlepším řešením.

1. Přísný dozor

Masa milionů lidí dostala zákonodárce pod tlak. Shell najednou neměl jistotu, že bude moci beztrestně využívat některých nezákonných praktik, které by jinak byly tolerovány a přehlídnuty.

Protesty proti aktivitám Shellu byly globální.

:. Protesty proti aktivitám Shellu byly globální.

Zástupci firmy se totiž nechali slyšet, že zákonné normy, které jsou platné v případě arktické těžby, považují za "velmi náročné a nepředvídatelné".

Společně s pomocí milionů lidí jsme veřejnou výzvou nabádali prezidenta Obamu, aby Shellu zabránil těžbě ropy v Arktidě.

Shellu jsme s pomocí důsledného využití amerických zákonů vrazili trn do paty také tím, že nemohl ropu těžit ze dvou vrtů, jak původně zamýšlel. Díky přísné legislativě, na kterou jsme veřejně ukázali, se musel spokojit pouze s jedním ropným vrtem (tzv. Walrusgate) namísto předpokládaných dvou.

Shell chtěl dříve používat dvě ropné plošiny, které by od sebe umístil do vzdálenosti asi 14,4 kilometrů. Podle platné legislativy je to však z důvodu ochrany arktických savců a jejich životního prostředí možné jen tehdy, že od sebe budou plošiny vzdáleny 24 kilometrů.

Obamova administrativa nakonec správně rozhodla tak, že firma bude moci využívat za jimi navržených podmínek jen jednu vrtnou soustavu.

2. Poškození reputace

Hnutí "Save the Arctic" (Zachraňme Arktidu) působilo Shellu velké mediální škody. Zástupci společnosti posléze přiznali, že je vzdmutí tolika negativních názorů a postojů zaskočilo.

Ben van Beurden, výkonný ředitel Shellu, k tomu poznamenal, že dění okolo Arktidy poškozuje jeho možnost více zasáhnout do debaty ke klimatickým změnám.

Využili jsme našeho potenciálu a snažili se do války se Shellem zapojit i další společnosti, které těžaři využívají k tomu, aby pozitivně ovlivnili názory veřejnosti.

Našim cílem se stalo mediální partnerství Shellu a Lega, které těžaři využívali k vylepšení mediálního obrazu. Lidé celého světa také masivně sdíleli virální video, na kterém je pýcha Shellu - sponzorství závodů F1 Grand Prix uváděna do spojitosti s Arktidou.

Poukázali jsme také na přešlapy Shellu, kterých se dopustil při těžbě na Aljašce.

3. Zapojení veřejnosti i politiků

Miliony lidí z celého světa se připojili k protestům, peticím, ke sdílení příspěvků na sociálních sítích, pomáhali nám jako dobrovolníci. Neustále jsme spojovali Shell s destruktivním působením na Arktidě, až se pod názvem Shell nevybavilo lidem nic jiného.

V Portlandu lezci visící z mostu zablokovali odjezd těžařského vybavení do Arktidy.

Lezci Greenpeace blokují ledoborec pronajatý Shellem.

:. Lezci Greenpeace US blokují ledoborec pronajatý Shellem.

Protestovalo se také v centru Českého Krumlova.

:. Přímo v centru Českého Krumlova vyrostla v červenci na několik hodin obří ropná plošina. Maketu, kterou vytvořili profesionální umělci, pak během dne symbolicky zablokovaly desítky lidí v lodích. Vzkazem #sHellNO vodáci vyjádřili svůj nesouhlas s riskantními plány firmy Shell na těžbu ropy v Arktidě. 

Podpořila nás také kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová. Shell najednou musel čelit obavám, že příští americký prezident řekne své hlasité #ShellNo.

 

4. Tlak investorů

Vedení Shellu se zodpovídá akcionářům a investorům. Přiměli jsme je k tomu, aby výkonným šéfům firmy položili dotazy ohledně těžby v Arktidě. Věděli jsme přitom, že na takovéto otázky zástupci Shellu rozhodně nebudou chtít odpovídat.

A i na tomto poli jsme uspěli, když deník Wall Street Journal koncem září v reakci na odchod Shellu z Arktidy napsal: "Obejmi strom, obejmi investora. Investoři i aktivisté mají společně co slavit."

5. Vytrvalost

Možná jeden z hlavních důvodů, který stál za odchodem Shellu z Arktidy, byl ten, že protesty proti těžařům byly dlouhodobé, vytrvalé, a že se jich zúčastňovalo čím dále více lidí. Obavy zástupců Shellu z toho, že budou nadále gradovat, byly zcela oprávněné.

Po celý srpen jsme například před centrálou firmy Shell nechali skupinou hudebníků přehrávat Requiem za arktický led. Oznámili jsme také, že teprve, až se Shell stáhne z Arktidy, odstraníme z prostoru před jeho ústředím také obřího akrtického medvěda, který se zde těšil pozornosti široké veřejnosti.

Oznámili jsme také, že až se Shell stáhne z Arktidy, odstraníme z prostoru před ústředím také obřího akrtického medvěda, který se zde těšil pozornosti široké veřejnosti.

:. Oznámili jsme také, že až se Shell stáhne z Arktidy, odstraníme z prostoru před ústředím také obřího akrtického medvěda, který se zde těšil pozornosti široké veřejnosti.

Ale toto jsou jen vybrané příklady mnohem pestřejšího dění, které se v průběhu několika let odehrávalo po celém světě.

Shell věděl, že proti němu stojí 7,5 milionů lidí. A věděl také, že jejich počet neustále narůstá každý měsícem, každým rokem.

Náš boj za Arktidu ale stále není u konce. Tohle je jen jedno dílčí vítězství.

Jediným stálým řešením, které může ochránit zdejší ekosystémy a pomoci zastavit změny klimatu, je mezinárodní dohoda a vytvoření chráněné přírodní rezervace, podobně jako je tomu v Antarktidě. Pomozte nám ji dosáhnout. S vaší silou to určitě dokážeme!

Přidejte se k nám na: www.zachranmearktidu.cz!