Jak malá dívka zastavila obrovskou loď

Novinka - 16 května, 2012
Sao Luis, Amazonie – Dvacetiletá brazilská aktivistka Elissama se připoutala ke kotvě obrovské nákladní lodi. Přístav Sao Luis u ústí Amazonky je tak svědkem bizarního obrazu: Elissama je křehká dívka a ve srovnání s lodí Clipper Hope vypadá opravdu jako miniatura. Přesto ale loď znehybnila, znemožnila jí vjet do přístavu a začít s nakládáním.

Blokáda Clipper Hope

Elissama nevisí na kotvě proto, aby předvedla originální gymnastický výkon, či se pocvičila v sebeovládání. Protestuje proti tomu, že Clipper Hope podobně jako jiné nákladní lodi odváží od brazilských břehů surové železo. To je určené především pro americký trh a používá se k výrobě oceli.

Blokáda Clipper Hope

Elissama nemá nic ani proti oceli ani proti Americe. Chce, aby se zastavila destrukce amazonského deštného pralesa. V minulých letech Greenpeace prokázalo, že stromy v pralese jsou káceny mimo jiné proto, aby byly přeměněny na dřevěné uhlí potřebné právě pro výrobu surového železa. Kácení přitom probíhá často nelegálně na chráněném území. 

Železo, jehož původ lze vystopovat v nelegálním ničení amazonského deštného pralesa, končí v automobilech takových značek, jakými jsou Ford, GM, Mercedes nebo BMW. Elissama a její kolegové z Greenpeace chtějí touto akcí upozornit na skandální ničení pralesa světovou veřejnost.

Pomozte Elissamě zadržet obrovskou nákladní loď!

Napište brazilské prezidentce Dilmě Roussefové, aby vetovala nový lesní zákon, který otevírá cestu k další devastaci Amazonie!