Jak zachraňovat Arktidu v severních Čechách

Novinka - 18 května, 2012
Prunéřov – Nápis „Zachraňme Arktidu“ se včera dopoledne objevil před budovou elektrárny v Prunéřově. Umístili ho tam aktivisti Greenpeace s pomocí ledních medvědů, kteří se minulý týden objevili na střeše benzínky Shell v Praze. Takže: jak souvisí Arktida, Prunéřov a Shell?

Medvědi v Prunéřově

Česká republika patří mezi vyspělými zeměmi mezi ty, které vypouštějí nejvíc oxidu uhličitého v přepočtu na jednoho obyvatele. Podílí se tedy vysoce nadprůměrně na postupu klimatických změn. A je to především proto, že pro výrobu energie využíváme zastaralé technologie a příliš mnoho uhlí. Uhelná elektrárna v Prunéřově je největší zdroj emisí CO2 v Česku.

Led v Arktidě taje tak rychle, že celá oblast může být v létě úplně bez ledu během dvaceti let.  Arktida je dnes nejviditelnějším symbolem postupu klimatických změn. Ale zdaleka nejde jen o symboly: tání arktického ledu ohrožuje milion místních obyvatel i desítky vzácných druhů živočichů. Včetně ledních medvědů.

Medvědi v PrunéřověRopné společnosti spatřují v tání ledu jedinečnou příležitost: čím méně ledu, tím snazší cesta do oblasti, kde pod mořskou hladinou leží zásoby ropy. Jako první se snaží k arktické ropě dostat Shell.

Ta spirála je tedy vcelku přehledná a proto se Greenpeace na své Arktik Tour zastavilo v Prunéřově: čím více spálíme ropy a uhlí tím rychleji budou postupovat klimatické změny a tím snadněji se dostaneme k další ropě v Arktidě.

Kde to zastavit? Stop Prunéřov! Stop Shell!

Pošlete email a zachraňte Arktidu