Jakou budoucnost si vybereme? Lidé po celém světě žádají čistější formy energie

Novinka - 26 září, 2015
V ledových vodách Arktidy i na vyhřátých plážích v Indonésii se dnes scházejí lidé, aby protestovali proti fosilním palivům a závislosti na jaderné energii. V rámci Globálního dne akcí žádají stoprocentní přechod na obnovitelné zdroje. Aktivisté demonstrují i v Praze, Brně a Ostravě.

“Jakou budoucnost si vybereme,” ptají se dobrovolníci Greenpeace v Praze u metronomu na Letné. Na jedné straně stojí obludné stvůry znázorňující těžaře, zatímco na straně druhé jsou lidé, kteří chtějí žít v čistém a moderním prostředí. Kyvadlo metronomu se za nimi přiklání tu na jednu a tu na druhou stranu.

"Jakou budoucnost si vybereme,” ptají se dobrovolníci Greenpeace v Praze u metronomu na Letné.

V Brně se aktivisté scházejí na festivalu ProtestFest, kde na velké demonstraci nesou desítky papírových větrníků se sloganem "Vítr fouká zde".

Akce se konají ve více než 30 zemích světa a mají různou formu. Například loď Arctic Sunrise ukazuje velký transparent nedaleko grónského pobřeží.

Naproti tomu v Indonésii má happening formu velké oslavy obnovitelných zdrojů ve vesnici Jogjakarta, ve stínu uhelné elektrárny. Na mnoha místech se také promítá film natočený podle knihy legendární a oceňované publicistky Naomi Kleinové This Changes Everything (Tímhle se všechno mění), jehož projekce chystáme i v České republice.

Právě v těchto dnech se bude na půdě Organizace spojených národů řešit ochrana planety před katastrofickými změnami klimatu.

Další, v pořadí třetí Globální den akcí se uskuteční v závěru velkého klimatického summitu v Paříži. Všechny akce, které vedle nás podporuje přes sto různých neziskových organizací jako 350.org, Avaaz či Coalition Climat 21, mají jedno společné poselství: snížit emise vypouštěného oxidu uhličitého a zastavit změny klimatu. Abychom toho dosáhli, musíme se snažit používat sto procent energie vyrobené z obnovitelných zdrojů.

V ledových vodách Arktidy i na vyhřátých plážích v Indonésii se v sobotu sešli aktivisté žádající snížení emisí oxidu...

Posted by Greenpeace Česká republika on 26. září 2015