Japonci ulovili 333 plejtváků. Údajně kvůli výzkumu

Novinka - 29 března, 2016
Japonská velrybářská flotila se koncem března vrátila z Jižního oceánu se 333 ulovenými plejtváky - maximálním množstvím, které bylo povoleno zabít. Organizace Greenpeace již vyzvala japonský parlament, aby další lov velryb v Jižním oceánu ukončil.

Lov velryb má pokračovat i v následujících letech. Podle nového japonského výzkumného programu, který byl ohlášen loni v listopadu, chtějí Japonci ulovit 333 plejtváků malých ročně, a to až do sezóny 2026/27.

Už v roce 2014 přitom Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) rozhodl, že lov velryb schválený japonskou vládou nemá vědecký přínos a odmítl, aby dále pokračoval.

29. března 2016 Lov plejtváků malých

V roce 2005 se lov velryb v Jižním oceánu snažili zablokovat zástupci Greenpeace.

"Je neakceptovatelné, že japonský parlament neakceptuje nařízení ICJ a navíc pokračuje ve svém programu," uvedl ředitel japonské pobočky Greenpeace Junichi Sato.

"Greenpeace požaduje, aby japonský parlament přestal s takovým výzkumem a aby dodržel mezinárodní práva," dodal Sato.

Japonci na svou obranu uvádějí, že zcela vyhověli všem požadavkům soudního tribunálu. V lovu kytovců tak nemají bránit žádné legální překážky.

Lov velryb v uplynulých letech postupně upadal kvůli nízké domácí poptávce po tomto mase. K dalšímu poklesu zájmu Japonců o velrybí produkty přispěly také protesty organizací typu Sea Shepherd či Greenpeace.

Autor: adr