Japonci vyslali flotilu lodí do Antarktidy. Chtějí ulovit tisíce velryb

Novinka - 11 prosince, 2015
Počátkem tohoto týdne vyplula Japonsko flotila čtyř lodí. Mezi nimi i výzkumné plavidlo Nisshin Maru. Cíl mají je jasný: lov kytovců.

Podle nového japonského výzkumného programu, který byl ohlášen loni v listopadu, chtějí Japonci ulovit 333 plejtváků malých ročně, a to až do sezóny 2026/27.

Podle CNN je však takový plán nepřijatelný nejen pro Austrálii, ale i pro více než tři desítky dalších zemí.

Austrálie: Budeme se soudit

Austrálie, jako jedna ze zemí dlouhodobě protestujících proti lovu velryb, již zvažuje použití právních prostředků proti Japonsku.

Vládní představitelé Austrálie ve společném tiskovém prohlášení s dalšími zeměmi Japonsko ostře odsoudili za neustálou snahu o lov velryb.

Japonci vyrazili na lov velryb

PADNOUT MÁ 4000 VELRYB. ÚDAJNĚ KVŮLI VĚDĚKaždý rok 333 plejtváků malých. Tolik kytovců chce v Antarktickém oceánu ulovit japonská flotila. Pokračovat bude až do sezony 2026/27. Její zástupci tvrdí, že jde jen o čistokrevný výzkum. Ochránci přírody jsou zděšeni, stejně tak i zástupci tří desítek států včetně Austrálie. Podívejte se, jak se proti japonské flotile v jejím posledním nájezdu na velryby postavili ochránci přírody z Greenpeace. Více zde: tinyurl.com/japonci-vyrazeji-na-velryby

Zveřejnil(a) Greenpeace Česká republika dne 11. prosinec 2015

:. Záznam snahy aktivistů Greenpeace, kteří se na nafukovacím člunu před několika lety snažili překazit ulovení plejváka malého v rámci kampaně vedené na záchranu oceánů.

Přestože byl komerční lov velryb před lety zakázán, nemá to podle Japonska vliv na legalitu celé akce.

Země vycházejícího slunce totiž tvrdí, že v zabíjení kytovců pokračuje pod záminkou vědeckého výzkumu.

Vědecký výzkum

"Chceme zjistit, jak se mořský ekosystém mění, a jak se vypořádává se změnami, chceme znát celou oceánografickou situaci," tvrdí Joji Marishita, představitel japonské velrybářské komise IWC.

Australská ministryně zahraničí Julie Bishop je však japonským přístupem zklamána. Studie velryb nemají být prováděny s užitím smrtících postupů, dodává.

11. prosince 2015 Plejtvák malý

PLejtvák malý měří na délku okolo 8 metrů. Jeho hmotnost činí až 8 tun. Je žlutavého až žlutavě narůžovělého zbarvení. Svými kosticemi zachytává a jí i drobnější ryby. Březost trvá okolo 320 dní a mláďata měří 2,3 – 2,6 metrů.

Podle australského deníku Sydney Morning Herald chtějí Japonci během příštích 12 let ulovit na 4000 kytovců pro výzkumné účely. Zástupci země ale prohlásili, že počet usmrcených kytovců se může kdykoliv změnit.

"V současnosti studujeme, jaké máme právní možnosti pro další akce," dodala Julie Bishop v tiskovém vyjádření.

Právní spor vedli nedávno

Austrálie spustila jednu z posledních právních pří s Japonskem v roce 2010. Nedávné rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora znělo tak, že lov velryb nemá nic společného s vědeckou studií. Tokyo bylo následně nuceno od lovu velryb v Antarktidě upustit.

Japonci však nyní uvádějí, že se jim podařilo zcela vyhovět všem požadavkům soudního tribunálu. Lov kytovců tak prý mohou legálně zahájit.

Japonský lov velryb v uplynulých letech postupně upadal kvůli nízké domácí poptávce po tomto mase. K dalšímu poklesu zájmu Japonců o velrybí produkty přispěly také protesty organizací typu Sea Shepherd či Greenpeace, a to přesto, že tamní vláda vynakládá značné finanční prostředky k propagaci lovu velryb.