Stavba světově největší plovoucí solární elektrárny pokračuje

Novinka - 1 února, 2016
Nedostatek místa na pevnině žene Japonce k sofistikovanějšímu využívání vodních ploch. A práce na ambiciózním projektu - zatím vůbec největší plovoucí solární elektrárně světa - se zatím vyvíjejí slibně.

Japonský elektronický gigant Kyocera začal pracovat na stavbě zatím vůbec největší solární elektrárně světa, která bude ukotvena na vodní hladině, už loni v listopadu.

Projekt postupně roste v prefektuře Chiba. Inženýři očekávají, že hotová stavba dodá energii přibližně 5 000 japonských domácností. Dokončena by měla být už za dva roky.

Japonsko, které se potýká s malou plochou území vzhledem k množství obyvatel a zároveň se vzpamatovává z pohromy, která nastala kvůli zemětřesení v jaderné elektrárně Fukušima, vidí v plovoucích solárních elektrárnách možnost, jak v budoucnu zajistit dostatek energie pro své obyvatelstvo.

1. února 2016 Plovoucí solární elektrárna

Vizualizace fotovoltaické elektrárny, která už za dva roky začne dodávat elektřinu desítkám tisíc japonských domácností.

Elektrárnu bude tvořit více než 51 000 fotovoltaických panelů s plochou přibližně 180 000 metrů čtverečných s instalovaným výkonem 16,17 MWh ročně.

Takové množství obnovitelné energie ze Slunce pomůže Japonsku za stejné období snížit emise oxidu uhličitého o 8 170 tun, což je rovno spotřebě asi 19 000 barelů ropy.

Výkřik moderní stavitelské techniky bude umístěn ve vodním rezervoáru Yamakura Dam. 

Kyocera má s budováním plovoucích slunečních elektráren poměrně velké zkušenosti. Firma je podepsána pod třemi podobnými projekty. Jejich rozloha však byla neskonale menší.

Za jeden z největších technologických problémů při budouvání současné solární elektrárny považují inženýři možnost styku elektrického vedení s vodou.

Autor: adr